Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Na věčnost odešel muž, který dal jméno zlínskému lyžařskému svahu

11.10.2018

V 91 letech tento svět opustil skvělý sportovec Josef Šperka, kterého si budou připomínat i další generace zlínských lyžařů.

Josef Šperka byl povoláním konstruktér ve Zlíně, proslavil se ale především svými sportovními aktivitami. Narodil se 19. ledna 1927 v Bratislavě. Žil v chudé rodině. Jeho maminka byla dělnice, otec švec. 

Jeho obrovskou vášní byly lyže. V roce 1954 tak stál u vzniku lyžařského oddílu Tělovýchovné jednoty Gottwaldov, později byl i jeho předsedou. Od padesátých let se začala organizovat i soutěž pro děti, tzv. Pomerančový závod (každý účastník dostal za odměnu tehdy vzácný pomeranč). Mezi vítězi závodů byla mimo jiné i talentovaná lyžařka Ivana Zelníčková, která se později stala manželkou nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V polovině sedmdesátých let byli pak Josef Šperka spolu se svým synem Jiřím hlavními iniciátory vzniku umělého lyžařského svahu nad Zlínem. Ten proto také v současnosti nese jméno Josefa Šperka. 

Poslední rozloučení s tímto houževnatým sportovcem proběhne v pátek 12. října v 11 hodin a 30 minut ve zlínském krematoriu.