Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Neobvyklá technologie bylo užita při rekonstrukci silnice Hlinsko - Dobrotice

13.09.2018

Při rekonstrukci silnice v úseku Hlinsko pod Hostýnem – Jankovice – Dobrotice, jejímž investorem je Zlínský kraj, se uplatnila málo obvyklá technologie Remix plus. 

Speciální silniční stroj, tzv. remixér, při jednom průjezdu rozehřívá vozovku, předehřátý materiál recyklované vrstvy rozpojí, promíchá s přidávanými materiály, výslednou recyklovanou směs rozprostře a předhutní. V jednom pracovním kroku do ní zároveň za horka „vtlačí" směs nové obrusné vrstvy vozovky.

„Aby se remixér vyplatilo přivézt na místo a použít jej, musí být opravovaný úsek vozovky dostatečně dlouhý. Stroj totiž váží totiž kolem 50 tun, předehřívače mají hmotnost každý přibližně 20 tun. Tyto strojní sestavy pro technologii Remix jsou jen dvě v celé České republice," doplnil náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

„U rekonstrukce silnice mezi Hlinskem a Dobroticemi projektant navrhl technologii, kterou jsme v našem kraji na silnicích II. a III. třídy naposledy použili před 10 lety. Jde o recyklaci krytových vrstev silnice za horka technologií Remix plus. Výhodou této technologie je využití původního materiálu asfaltového krytu vozovky, který se v míchačce remixéru obohatí o materiály potřebné ke zlepšení mechanicko-fyzikálních vlastností recyklované směsi a tuto směs zpětně položí," popsal technologii ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Pro dva jízdní pruhy tříkilometrového úseku silnice II/438 mezi Hlinskem a Dobroticemi potřebovala firma, která je zhotovitelem stavby, asi šest dnů pracovního nasazení strojní sestavy.

Zdroj a foto: Krajský úřad Zlínského kraje