Žně ve Zlínském kraji již skončily. U hlavní plodiny, pšenice ozimé, činil podle údajů ministerstva zemědělství výnos 6,08 tuny na hektar, u ječmene jarního 5,38 tuny na hektar a u řepky 3,48 tuny na hektar. „Výnosy jsou oproti loňskému roku menší, konkrétně na Kroměřížsku asi o deset procent. Přijímáme to ale s pokorou, neboť dobře víme, že úroda se odvíjí od toho, jak nám přeje příroda,“ uvedl předseda Okresní agrární komory Kroměříž Jan Hašek.
Ředitel Okresní agrární komory Kroměříž Milan Hebnar s k nižším výnosům u obilovin také před měsícem vyjádřil. „Příčinou je sucho, kvůli němuž jsou zrna menší. Naproti tomu řepka se jeví ve srovnání s minulým rokem lépe,“ uvedl Hebnar.
„Některé předpovědi očekávaly hladomor, tak strašně to nedopadlo. Musíme poděkovat především Pánubohu a všem těm, kteří se na sklizni podíleli,“ dodal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana nebyl letošní rok pro zemědělce lehký. „Ale zvládli to a věřím, že to zvládnou i potravináři,“ řekl Toman. Slíbil, že oběma odvětvím bude pomáhat a nebude na ně přenášet další zátěž, zejména v podobě zbytečné byrokracie.
Kroměřížsko je považováno za obilnici kraje, zemědělci zde pravidelně dosahují nejvyšších výnosů.
Zdroj: MÚ Kroměříž