Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Uherskohradišťská nemocnice buduje pro pacienty a návštěvníky areálu nový park

10.08.2018


Už na podzim loňského roku se Uherskohradišťská nemocnice rozhodla využít hluchý prostor mezi tzv. skleňákem a novými centrálními objekty. Pomalu tak začal vznikat park, který právě dostává konkrétní obrysy. Příjemné prostředí se stínem vzrostlých stromů začíná sloužit pacientům i návštěvníkům k posezení a relaxaci.

„Tato plocha vždycky patřila zeleni, nedalo se sem ale vstupovat, natož si tu v klidu posedět. Jde o prostor tři tisíce metrů čtverečních, kde se nám už na podzim podařilo vybudovat chodníky, osvětlení, ostrůvky a upravit zeleň. Právě teď osazujeme lavičky a přibyly i nové odpadkové koše,“ popisuje vznik parku provozně technický náměstek Vladimír Kudr. 

Stávající vzrostlé stromy doplnila nemocnice ještě o 22 nových dřevin, převážně tradičních druhů, například duby, javory, olše nebo třešně. Na podzim, až budou lepší podmínky pro výsadbu, přibude také nová tráva a keře, které odstíní park od technických budov. „Areál už teď pacienti i návštěvníci rádi využívají, je tady stín a klid. A až všechno obroste, určitě se tady zabydlí třeba i někteří ptáci. Vzácné brouky už tady máme,“ dodává s úsměvem Vladimír Kudr. Má přitom na mysli torzo smuteční vrby, v jejíž kůře je rozsáhlé broukoviště. A pokud strom úplně odumře, jeho kmen tady chráněným živočichům zůstane k dispozici.

Výrazným prvkem parku je jeho mobiliář - originální lavičky z teakového dřeva, které nesou cedulky se jmény donátorů. Jedná se o součást dlouholetého projektu „Řekni to svou lavičkou“. „Nechali jsme se inspirovat v Trenčíně na Slovensku, kde mají lavičky sportovců, kteří proslavili město, včetně XXL lavičky obrovitého hokejisty Zdena Cháry. Tehdy nás napadlo, že by bylo hezké vybavit areál nemocnice kvalitním mobiliářem, který by navíc někdo věnoval. A ten někdo by tam pak měl i svou tabulku,“ představuje počátky projektu Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice. Za dva roky se tak pro nemocnici podařilo získat více než třicet laviček, které zpříjemňují zdejší prostředí.

Park by měl být během několika měsíců v plné parádě, a proto se právě na podzim dočká oficiálního otevření. Celkové náklady na jeho vybudování jsou vyčísleny na více než jeden a půl milionu korun.

Zdroj: Uherskohradišťská nemocnice