Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Slavnosti na Velké Javořině opět potvrdily přátelství mezi Českem a Slovenskem

31.07.2018


Položením květin u památníku vzájemné pospolitosti začaly XXVI. Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině, které proběhly v neděli 29. července.

Toto tradiční setkání Čechů a Slováků, jehož historie začala už v 19. století, se letos neslo v duchu oslav 100. výročí vzniku Československa. Záštitu převzal hejtman Jiří Čunek. Přítomni byli také hejtmani a předsedové krajů Jihomoravského, Trenčínského a Trnavského, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nebo bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Stovky lidí, kteří se na nejvyšší kopec Bílých Karpat dopravily autobusy, na kole, případně pěšky, zareagovaly bouřlivým potleskem na slova, která několikrát zazněla v úvodních projevech: „Tak přátelské vztahy, jaké mají Češi a Slováci, nemají žádné národy na světě.“

Podle hejtmana Jiřího Čunka je důležité si neustále nejen připomínat blízkost obou národů, ale především je nutné něco vědět o jejich historii a o tom, co se stalo před sto lety. „My jsme vznikli proto, že nás uznaly ostatní národy a ty nás uznaly proto, že naši legionáři a naši lidé – Češi i Slováci – bojovali u Zborova, bojovali ve válkách,“ řekl Jiří Čunek.

Až do pozdního odpoledne na velkém i malém pódiu běžel kulturní program, který zajistil Přípravný výbor Javořinských slavností složený ze statutárních zástupců měst a obcí v okolí státní hranice.

Zdroj: Zlínský kraj