Dnes by známý jihoafrický bojovník za lidská práva Nelson Mandela oslavil stoleté narozeniny. Čím vším se zapsal do historie? A jaká byla jeho cesta?
Nelson Mandela se narodil 18. července 1918 ve vesnici Qunu v tehdejší Jihoafrické unii jako nejstarší syn náčelníka kmene Tembu. Už za svých vysokoškolských studií se začal angažovat v politice a bojovat proti tzv. apartheidu – rozdělení společnosti v Jihoafrické na základě rasové příslušnosti. Studoval humanitní zaměření na černošské univerzitě ve Fort Hare, ze které byl pro organizování studentské stávky vyloučen. Poté dálkově studoval práva, ale od zkoušek byl opakovaně vyloučen pro svou politickou činnost. Nakonec je ale složil a pracoval jako advokát.
Po vítězství Národní strany se ještě více zapojil do boje proti apartheidu
Ke konci čtyřicátých let zvítězila ve volbách Národní strana, která podporovala apartheid. Mandela se tehdy ještě intenzivněji zapojuje do boje proti apartheidu. Jeho aktivity ho nakonec dostaly do čela organizace Africký národní kongres (ANC), ale také byl pro ně vězněn. ANC nejprve bojovali nenásilně, ale postupně se začátkem šedesátých let zradikalizovali. Mandela se uchýlil do ilegality a odtamtud řídil bojové akce. Při návratu o rok později je ale zatčen a odsouzen na doživotí za velezradu a sabotáže.
Ve vězeních strávil dalších 27 let
Prvních 18 let byl Mandela vězněn na ostrově Robben. Po celosvětových protestech proti jeho dlouhodobému pobytu za mřížemi byl v roce 1982 převezen do věznice Pollsmoor, kde panovaly lepší podmínky, a v prosinci 1988 do věznice Victor Verster. Kampaň za jeho propuštění ale nadále pokračovala. V roce 1989 byl odvolán zákaz ANC a Nelson Mandela byl v roce 1990, ve svých 72 letech, propuštěn na svobodu. Ve vězení tak strávil přes 27 let.
Stal se prezidentem JAR a dostal Nobelovu cenu
V roce 1991 se Nelson Mandela stal opět hlavní postavou ANC a změnil ji z bojové organizace v politickou stranu. V té samé době dostává Nobelovu cenu za mír. Po prvních demokratických volbách v roce 1994 zvítězilo ANC a Mandela se stal prezidentem Jihoafrické republiky. Tento post zastával do roku 1999 a poté se věnoval nadační činnosti a dále komentoval veřejné dění. V červnu 2004, tedy v 85 letech, Mandela oznámil, že odchází z veřejného života. Zemřel 5. prosince 2013 ve věku 95 let.
Foto: Library of the London School of Economics and Political Science (Nelson Mandela, 2000Uploaded by Fæ) [No restrictions], z Wikimedia Commons