Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Festival živých soch sklidil v Kroměříži nebývalý úspěch

29.05.2018

V neděli 27. května odpoledne zavítalo do Kroměříže asi 20.000 lidí, kteří chtěli shlédnout 40 živých soch na celkem 25 stanovištích. Sochy představovaly nejrůznější postavy, ať už historické, řemeslné nebo taky fantasy. Byla to nesporně ojedinělá akce a příležitost vidět takové množství precizně maskovaných nadšenců. 

„Viděl jsem nedávno živé sochy v Praze ale tomu, co jsem dnes měl možnost zhlédnout dnes u nás v Kroměříži, se to zdaleka neblížilo,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Podle vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu Pavla Zrny se festival živých soch v takovém rozsahu jako v Kroměříži dosud v České republice nekonal. „Určitě nás těší, že dorazilo tolik lidí a že se jim sochy líbily,“ dodal Pavel Zrna, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu. 

Město pro rozmístění jednotlivých stanovišť vybralo v některých případech velmi zajímavá místa. Jako příklad lze uvést farní zahradu u kostela Nanebevzetí Panny Marie, do které se běžní občané stěží podívají. Celá cesta byla pečlivě promyšlena a zavedla účastníky i do Podzámecké zahrady, parčíku vedle domu kultury nebo dvora domu na Riegrově náměstí.

Akci s městem pořádala skupina Živé sochy Sinela, která přizvala i umělce ze zahraničí. Lidé mohli každou sochu rozhýbat vhozením mince do kasičky, a tím dát najevo, že se jim daná socha líbí. Ta se pak ráda s diváky také vyfotila. Doprovodný program nabídl bodyart scénu, dočasné tetování pro veřejnost, fotosoutěž a také závěrečný koncert. 

Festival navíc svou speciální nabídkou doplnily některé podniky, které jsou na trase soch. A mimo jiné také na propagaci města a podporu místních podnikatelů byla akce zaměřena. Tiskový mluvčí Kroměříže Jan Vondrášek zmínil, že „centrem města proudily davy, plné byly zahrádky restaurací a fronty se kromě soch tvořily i u prodejen se zmrzlinou.“ 

Město nechalo vytisknout asi 10.000 map, které všechny rozdalo. Další lidé si mapy vytiskli doma nebo si trasu prošli bez ní. Děti se mohly bavit luštěním tajenky, kdy u každé sochy hledaly písmeno. V této činnosti jim úkol komplikovaly zástupy lidí a u některých stanovišť bylo velkou výzvou písmena najít. Na své si mohli přijít také fotografové, kteří se snažili ulovit co nejlepší snímek pro soutěž, který pak musí do 8. června zaslat přes webové stránky www.zivesochysinela.cz/soutez/.

Na místě (konkrétně na Velkém náměstí) bylo možné také potkat stánek našeho rádia. V něm si pak zájemci mohli zakoupit například balónky, a přispět tak na dobrou věc – výtěžek z propagačních předmětů bude věnován nemocnému Davidovi.

Cíl přilákat do města velké množství turistů byl jistě splněn. Zároveň je ale pár věcí, na kterých bude nutno do budoucna zapracovat. Na množství příchozích, kteří se z pochopitelných důvodů chtěli akce zúčastnit a zajímavé sochy vidět, nebylo město připraveno. Vzhledem k tomu, že se festival konal poprvé, nebylo snadné odhadnout množství návštěvníků, kteří dle mnohých doslova zaplavili město. Množství automobilů blokovalo parkoviště místních hypermarketů i přilehlá parkoviště v blízkosti centra. Proto by byla vhodná lepší veřejná značení parkovacích ploch, případně zřízení míst k parkování už na příjezdových cestách a související užší spolupráce s městskou policií. Akce takového rozsahu by taky zasluhovala odpovídající zázemí sociálních zařízení. 

Festival určitě nabídnul krásné živé sochy ztvárněné schopnými umělci i zajímavý doprovodný program a jak se vyjádřil sám Pavel Zrna: „Celou akci si nyní společně se skupinou Živé sochy Sinela vyhodnotíme a budeme přemýšlet o případných změnách k lepšímu.“

Související fotografie