Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Bývalé předsedkyni představenstva krajské nemocnice hrozí 8 let vězení

20.04.2018

Případ podivného hospodaření ve zlínské krajské nemocnici se dočkal svého uzavření. Policie po takřka čtyřletém vyšetřování obvinila bývalou předsedkyni představenstva Danu Bernášovou, které nyní hrozí až osm let ve vězení. 

Kvůli vysoce podezřelým zakázkám a také zkreslování účetnictví podal Nadační fond proti korupci v roce 2014 trestní oznámení. O dva roky později následovala v krajské nemocnici policejní razie a po dalších dvou letech padla obžaloba právě na bývalou předsedkyni představenstva. 

Obžaloba se týká zakázky z roku 2012. Šlo o modernizaci přístroje magnetické rezonance za více než 22 milionů korun. Bernášová se měla domlouvat s vedením společnosti na zadávacích podmínkách a dokonce i ceně ještě dřív, než vůbec byla zakázka vyhlášena nebo zadána. Neproběhla ani veřejná soutěž.

„Z našeho pohledu, když už dnes známe detailně hospodaření nemocnic, tak je naprosto jisté, že více než miliardová ztráta všech nemocnic nemohla být způsobena jen neřízením a naprosto špatnou organizací, ale zcela jistě tam musel být také úmysl. To znamená, že se tam kradlo.“ Vyjádřil se hejtman Zlínského raje a ještě dodal: „Dokážeme odhalit netransparentní obchody, ale je na policii, aby dokázala, co byl úmysl a co byla chyba. Nicméně z hlediska hospodaření je výsledek stejný. Je to ohromná ztráta, kterou musíme zaplatit.“

Současný předseda představenstva Krajské nemocnice Tomáše Bati MUDr. Radomír Maráček shrnul stav, ve kterém po svém působení Bernášová nemocnici zanechala: „Když jsme loni do nemocnice nastoupili, nefungoval žádný vnitřní kontrolní systém a jednou z prvních věcí proto bylo mimo jiné přijetí interního auditora. Obvinění, které se vztahuje k roku 2012, jen dokazuje, že nemocnice v minulosti nebyla řízena dobře, byla-li řízena vůbec.“

Zdroj: Krajský úřad Zlínského kraje, Nemocnice Zlínského kraje
Foto: Palickap [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], z Wikimedia Commons