Celkem 13 inovačních podniků podpoří Zlínský kraj v rozvoji jejich netechnických kompetencí (design, marketing), které pak tyto podniky uplatní při inovaci svých produktů a jejich uvádění na trh.
Podpora v celkové výši 1 832 500 korun, kterou již schválili krajští radní, bude přidělena z programu Inovační vouchery Zlínského kraje.
„Netechnické kompetence, mezi něž patří také schopnost uplatnit své produkty na trhu, jsou v mnoha případech ve firmách na nižší úrovni než technické kompetence, tedy schopnost tyto produkty vyvinout a vyrobit. Proto jsme se rozhodli podpořit především malé a střední firmy při navázání prvotní spolupráce s partnery z oblasti kreativního průmyslu, která by jim měla napomoci k posílení pozice na stávajících trzích či získání trhů nových," uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha, zodpovědný za strategický rozvoj.
Podpora z programu je směřována na spolupráci inovačního podniku s poskytovatelem služeb produktového designu, konkrétně na rozpracování nebo navržení designu produktu či výrobního zařízení pro výrobu tohoto produktu. Podporována je rovněž spolupráce s poskytovatelem služeb produktového marketingu, jmenovitě zpracování strategie efektivního zacílení na stávající a potenciální zákazníky ve vazbě na navržený, nový či inovovaný produkt firmy, a to včetně analýzy trhu.
Kdo mohl o podporu žádat?
O podporu mohly žádat inovační podniky se sídlem nebo provozovnou ve Zlínském kraji, které si dohodly spolupráci s konkrétním subjektem kreativního průmyslu (design, marketing), splňujícím stanovená kritéria. Na spolupráci v oblasti produktového designu mohly získat dotaci od 50 tisíc do 195 tisíc korun, v případě produktového marketingu dotaci od 50 tisíc do 120 tisíc korun.
O dotaci zažádalo celkem 14 podniků, po vyhodnocení žádostí bylo hodnotitelskou komisí doporučeno k podpoře celkem 13 z nich. Výrobní zaměření podpořených inovačních podniků je velmi pestré – od výběrové kávy, přes pryskyřicové paravany, dřevostavby, až po odpadní kontejnery. Podpořeny budou také velmi inovativní záměry jako speciální nástavce pro hendikepované osoby na tzv. „lehokola“ či sportovní a zdravotní obuv se senzory vyhodnocujícími správnost techniky chůze či běhu.
Program navazuje na úspěšnou realizaci Inovačních voucherů Zlínského kraje z let 2012, 2013 a 2014 a vychází také z úspěšného programu Jihomoravského inovačního centra "Kreativní vouchery". Zároveň svým zaměřením doplňuje aktuální nabídku podpory spolupráce firem a výzkumně-vývojových kapacit v podobě programu Inovační vouchery z prostředků Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Zdroj: Krajský úřad Zlínského kraje