Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Zrušením rekreačního poplatku chce kroměřížská radnice podpořit turismus

29.12.2017

Kroměřížská radnice přestane od Nového roku vybírat poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt. Vyplývá to z nové vyhlášky o místních poplatcích, kterou schválili zastupitelé a která takzvaný rekreační poplatek úplně vypouští. 

„Zrušení poplatku vnímáme jako krok podporující rozvoj cestovního ruchu, vstřícný k poskytovatelům služeb i k samotným turistům, a zároveň vedoucí k efektivnější práci města, účinnější a cílenější propagaci, která vede ke stabilně příznivé návštěvnosti města,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Kroměříž doposud v oblasti cestovního ruchu vybírala dva typy poplatků. Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt se sazbou deset korun za osobu a započatý den platili prostřednictvím ubytovatele hosté, kteří ve městě přechodně a za úplatu pobývali za účelem rekreace. Dvoukorunový poplatek z ubytovací kapacity se vybírá za každé obsazené lůžko a platí jej ubytovatel, který přechodné ubytování poskytl.

„Podle vyúčtování poplatku není možné reálně zjistit, zda host skutečně přijel za rekreací nebo ne. Z tohoto důvodu některá města od vybírání rekreačního a lázeňského poplatku upustila, pokud se skutečně nejedná o lázeňské město, nebo rekreační oblast. V tomto ohledu chceme využívat informace od ubytovatelů nejen k výběru poplatku, ale především k získání přesnějších statistických dat,“ doplnil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Městská pokladna sice zrušením rekreačního poplatku ročně přijde přibližně o 100.000 korun, přesné údaje však mohou městu významně pomoci v efektivnější propagaci a jejímu lepšímu zacílení na konkrétní skupiny turistů, včetně těch zahraničních.

Poplatek z ubytovací kapacity tak zůstává i nadále v platnosti a mění se u něj sazba z dvou korun na čtyři. „Dvoukorunová sazba byla natolik symbolická, že se s ohledem na administrativní nároky pohybovala na hranici smysluplnosti. V jiných srovnatelných městech vybírají mezi čtyřmi a šesti korunami a z tohoto pohledu zůstáváme i nadále mezi nejvstřícnějšími městy,“ uzavřel Zrna.

Zdroj: MÚ Kroměříž