Celkem šestnáct profesionálních policejních odstřelovačů se před pěti týdny zapojilo do likvidace divočáků v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku.
Od té doby ulovili celkem 80 divokých prasat. I tak se, ale ve vysoce rizikové oblasti nákazy, která je lemovaná ohradníky, pohybují desítky kusů černé zvěře.
Policisté v této oblasti s odstřelem budou pokračovat i nadále, protože jejich zásah je předběžně naplánován do konce ledna příští roku. Policie opakovaně vyzývá veřejnost ke striktnímu dodržování zákazu vstupu do míst, kde lov probíhá.
Odstřelovači pracují celkem v 18 honitbách a jejich zásahy jsou naplánovány především na noc. Policisté jsou vybaveni puškami s tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Díky tomu jsou schopni zvíře odstřelit na vzdálenost 150 až 200 metrů.
Nasazení policejních odstřelovačů do boje proti africkému moru prasat schválila vláda v září. Africký mor prasat není pro člověka nebezpečný, ale zabíjí i domácí prasata. Úplně první případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat, které byly nalezeny v červnu na okraji Zlína. Od té doby veterináři chorobu potvrdili u 147 ze 196 nalezených uhynulých prasat.
Vzhledem k obavám z šíření nemoci musí chovatelé ve vysoce rizikové oblasti nákazy porazit do 1. prosince 37 domácích prasat. Chovatelé za tuto nucenou porážku nedostanou žádnou kompenzaci, ale lidé budou moci poražená zvířata zkonzumovat.