Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Červenec: více dětí, méně opilých

05.08.2013


V prvním pololetí letošního roku se v porodnici Kroměřížské nemocnice narodilo 287 dětí (z toho jedna dvojčata), což je o 14 více než za stejné obdobní vloni. Za červenec eviduje kroměřížská nemocnice 69 porodů. To je značný nárůst oproti loňskému červenci, kdy se tam první prázdninový měsíc narodilo 38 dětí.

Klesá počet "nocležníků" na záchytce
Podle druhé statistiky v červenci letošního roku nocovalo v protialkoholní záchytné stanici Kroměřížské nemocnice 85 lidí, což je o 16 méně, než ve stejném měsíci loňského roku. Celkem bylo od začátku roku 2013 v zařízení umístěno 618 klientů, zatímco vloni za stejné období 650. 

Nárůst porodnosti díky bondingu
Za stále se zvyšující porodností v Kroměřížské nemocnici by mohl být "domácí přístup" k rodičkám. "Přisuzujeme to zejména rodinnému prostředí, které naše porodnice nabízí a které maminky velmi vítají a tudíž vyhledávají. Zároveň se rozšířilo spektrum nabízených služeb, jako jsou například kurzy předporodní přípravy, " řekla tisková mluvčí nemocnice Veronika Klímová.  

Takzvaný bonding významně přispívá k utvoření hlubokých emočních vazeb mezi matkou a jejím narozeným dítětem. Jde o podporu raného kontaktu mezi matkou a dítětem prostřednictvím kůže, vnímání vzájemného tepla, tlukotu srdce a dalších smyslů. „Můžeme ho chápat jako vytváření nejdůležitějšího vztahu na světě, a to vztahu mezi matkou a jejím dítětem,“ vysvětlila staniční sestra porodních sálů Klára Čečatková s tím, že pod tímto pojmem se skrývá spousta přirozeného, přínosného a smysluplného.

„Slovo bonding můžeme z angličtiny přeložit jako lepení nebo připoutání. Jedná se o přirozený proces mezi matkou a dítětem, kdy vzájemnou spoluprací rodičů a zdravotníků se podporuje jejich nepřetržitý kontakt, a to bezprostředně po porodu,“ podotkla Čečatková. V Kroměřížské nemocnici a.s. je podpora bondingu samozřejmostí a maminky ji nemusí vyžadovat.

Co se týče jmen, jsou v oblibě jména spíše tradiční, v letošním roce má velkou oblibu jméno Anna. Z těch méně tradičních evidují minimum, například miminka pojmenovaná jmény Salma, Mia, Wiliam, Anabel či Melanie.