Hrob se skoro kompletní kostrou dítěte odhalili archeologové mezi zlínskými Malenovicemi a otrokovickými Kvítkovicemi.
Tento nález spadá do starší doby bronzové, pravděpodobně do takzvané únětické kultury. Z toho vyplývá, že hrob může být okolo tří tisíc let starý.
Přesné stáří, ale bude známo, až z výzkumu zubů, protože samotné kosti jsou ve špatném stavu a nelze z nich získat příliš mnoho informací. Díky tomu se tak pravděpodobně nezjistí pohlaví ani příčina úmrtí pohřbeného dítěte.
,,Kostra je malá a lze vidět, že mléčné zuby začaly nahrazovat ty pravé. Dalo by se tak odhadnout, že půjde o dítě ve věku okolo osmi až deseti let", domnívá se Miroslav Popelka z hulínské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Tělo nalezeného dítěte je v hrobu uloženo ve skrčené pozici, což je typické pro starší dobu bronzovou.
Nález teď poputuje v pytli do laboratoře, kde jej budou zkoumat experti. Tento nález by mohl potvrdit osídlení z dob únětické kultury, které zde ještě prokázané není. Hrob s dítětem však neleží osamoceně, protože vedle něj bylo nalezeno, ještě několik dalších. V těch se našly fragmenty kostí nebo zdobené předměty, které lidé před několika tisíci lety do hrobu vložili k mrtvým.
Archeologové se na oblast nedaleko Zlína zaměřili především kvůli plánované stavbě obchvatu Otrokovic. Terén v této oblasti bude zkoumán až do léta 2018.