Neoblomný nejenom vůči varování lékařů, ale i psychologů zůstal Okresní soud v Kroměříži.
Marně se u něj totiž otec dvou malých chlapců domáhal, aby dostal děti do své péče. Soud jeho návrh však zamítl a děti ponechal u matky, v jejíž péči jim přitom podle dětské lékařky hrozila smrt.
Dětská lékařka před několika měsíci iniciovala zákrok soudu, po kterém byly děti předány otci s tím, že u matky jim hrozí smrt. Pediatrička, kterou podpořila psycholožka dětí, měla podezření, že matka trpí vzácným Münchhausenovým syndromem by proxy. Při tomto onemocnění pečující osoba, v tomto případě matka, předstírá, zesiluje nebo uměle u dítěte navozuje zdravotní obtíže, pro které pak vyhledává lékařskou pomoc a dožaduje se diagnostické a terapeutické intervence.
Dítěti jsou pak provedena vyšetření, která jsou pro dítě zbytečná, nepříjemná a někdy i bolestivá. Díky vyvolaným zdravotním potížím matka eliminuje dítěti kontakt se zbytkem rodiny nebo vrstevníky a brání mu v běžných aktivitách. Protože matka byla podezřelá z tohoto týrání, děti putovaly k otci.
U otce se potom podle zpráv hned dvou psycholožek uťápnuté, ustrašené a vyhublé děti proměnily v kluky, kteří se nebáli vrstevníků, začali běhat a jejich psychická a fyzická úroveň začala dosahovat odpovídající úrovni jejich věku.
Jednání u soudu neskončily
Po několika měsících vyšetřování, ale státní zastupitelství případ odložilo s tím, že žádné týrání neproběhlo. Státní zástupkyně tak rozhodla poté, co týrání matka i její příbuzní popřeli. Doložení znaleckého posudku z psychiatrie, který by mohl možnou duševní poruchu odhalit, nepotřebovala.
Chlapci tak opět připadli do péče matce. Několik měsíců poté pak ležel na kroměřížském soudu návrh otce na to, aby chlapci byli opět svěřeni do jeho péče. Kroměřížská soudkyně Ivana Koutná nakonec jednání nařídila na začátek září. Zde měla rozhodnout o změně péče, ale také o tom, do které školy nastoupí starší z chlapců, protože otec preferoval Montessori školu v Brně, která by chlapci pomohla s řadou vzdělávacích problémů. Tuto školu doporučila i pedagogicko-psychologická poradna.
Během jednání, které se konalo v září, soudkyně zprvu několik hodin pouze rekapitulovala spis a neustále se podivovala, kolik listin je ve spisu založeno dvakrát, nebo dokonce třikrát. Ve spisu byla také řada zpráv od odborníků, které si soud nevyžádal. Tyto lékařské zprávy do spisu dodal buď sám otec, ale na soud se obraceli i přímo sami odborníci s apelem, aby soud upřednostnil zejména zájem dětí.
Soud rozhodl jinak, než doporučily odborníci
I přes vyjádření pedagogicko-psychologické poradny, o vhodnosti Montessori přípravky v Brně, se soudkyně rozhodla vyslyšet názor matky a sociálky a rozhodla, že hochovi bude lépe ve škole v Kroměříži, kde bydlí jeho matka.
Koncem října proběhlo další jednání, na kterém kroměřížský soud rozhodl, že návrh na to, aby chlapci přešli do péče otce, se zamítá.
Závěrečné rozhodnutí soudu při posledním jednání
OSPOD, který by měl hájit zájem dítěte, ovšem nemohl vědět, co si hoch přeje. „Pohovor s chlapcem se neuskutečnil, protože tento odmítal s opatrovnicí komunikovat a plakal,“ přiznala soudkyně. Jedinou změnou, kterou soud učinil, bylo zvýšení výživného.
Po tomto rozhodnutí matka okamžitě, odhlásila oba hochy od dětské lékařky, která na možné týrání upozornila. Z výpisu zdravotní pojišťovny navíc otec zjistil, že matka s hochy byla už na několika vyšetřeních v nemocnici. Právě toto nadměrné zatěžování dětí lékařskou péčí se smyšlenými chorobami je přitom jedním z hlavních znaků Münchhausenova syndromu by proxy.
V současné době otec chlapců směřuje svou naději k odvolacímu Krajskému soudu ve Zlíně. Nejdřív však, ale musí počkat na odůvodnění rozsudku, kdy se toto čekání může natáhnout i na několik měsíců.
Redakce Radia Kroměříž