Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Učitelé ze Zlínského kraje zjišťovali, jak propojit výuku řemeslných oborů s filmem

26.09.2017

Filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE připravila ve spolupráci s Barrandov Studiem a národní filmovou kanceláří Czech Film Commission pro učitele i studenty ze středních odborných škol a učilišť Zlínského kraje sérii workshopů. Ty mají ukázat, jak lze propojit vzdělávací systém studentů řemeslných oborů s filmovou praxí. První ze setkání, které bylo určeno pedagogům, proběhlo ve čtvrtek 21. září.

Šestnáct pedagogů ze Střední školy oděvní a služeb Vizovice a Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště navštívilo v uplynulých dnech barrandovské ateliéry. Zde je filmoví odborníci seznámili s fungováním dílen, kostyméren i rekvizitářů. Cílem workshopu bylo představit učitelům možnosti uplatnění jejich absolventů ve filmovém odvětví.

„Po návštěvě Barrandova můžu říct, že studenti všech našich oborů od kadeřníka přes kosmetické služby, krejčí až po fotografy by si u filmu našli to své. Bez podobných akcí ale není možné studentům práci ve filmovém průmyslu dost dobře představit. Školní plány se totiž výuce historických účesů nebo oděvů věnují pouze okrajově. Žáci musí být aktivní a dohledat si takové informace sami,“ popisuje Irena Papežíková, pedagožka ze Střední školy oděvní a služeb Vizovice. 

„Pokud studentům umožníte, aby například historický účes vytvořili ve spolupráci s profesionální filmovou kadeřnicí, pak je to pro ně velká motivace. Proto upřímně oceňuji snahu organizátorů podobné akce pro nás i naše studenty pořádat. Já sama si z workshopu odnáším neočekávaně velké množství informací, ke kterým bych se jinak vůbec nedostala,“ hodnotí akci Papežíková.

Pro zlínský region je otázka kvalitních řemeslníků pro filmový průmysl obzvlášť aktuální. „Zlínský kraj totiž před pár dny otevřel dotační program na podporu audiovizuální tvorby o objemu celých deseti milionů korun. Očekáváme tedy, že se poptávka po místních šikovných řemeslnících ještě zvýší,“ říká Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu z. s. a jeden z iniciátorů vzniku dotačního programu.

V příštím kole mají ateliéry navštívit již samotní studenti. Po obecném seznámení se s fungováním filmových ateliérů je čekají prohlídky a semináře spojené s praktickými workshopy. „I když školení probíhají v Praze, neznamená to, že by absolventi měli své uplatnění hledat právě tady. Získané zkušenosti jim naopak mají pomoct hlavně při zapojení se do filmových projektů ve Zlínském kraji,“ uvádí Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE. „S Barrandov Studiem spolupracuje velké množství filmařů. Znalost tohoto prostředí tedy může být pro místní řemeslníky velkou přidanou hodnotou,“ uzavírá Hladká.

Zdroj: ZLÍN FILM OFFICE

Související fotografie