Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda na Radiu Kroměříž

Baví Vás: Martin Pšenko

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Získá církev kroměřížský zámek?

18.07.2013


Katolická církev se začala v rámci restitucí domáhat navrácení majetku ve Zlínském kraji. Na úřady podala žádosti o navrácení více než sedm tisíc hektarů pozemků, hlavně lesů a polností. Další návrhy připravuje. Jak píše iDnes.cz, v Kroměříži má zájem o zámek se slavnými zahradami i o pozemek pod koupalištěm Bajda.

Pozemky, které chce církev vrátit, leží v katastru řady obcí zejména na Kroměřížsku. Katolická církev požaduje i třicet budov. Nadále zůstává ve hře kroměřížský zámek s unikátními zahradami. Kostely jsou už vrácené.

"Zatím jsme požádali o vydání několika tisíců hektarů," potvrdil Vojtěch Tichý z majetkové správy olomouckého arcibiskupství.
Nejvíce je lesů, asi 7 300 hektarů. Největší lokality jsou v Rajnochovicích, Chvalčově, Halenkovicích a Jankovicích. 

Církev hodlá v lesích hospodařit, jako to dělala před jejich znárodněním. Za tímto účelem založila společnost Arcibiskupské lesy a statky. Polností, o které církev zatím požádala, je kolem 200 hektarů. Přes polovinu leží v Chropyni a okolí. Na nich dnes hospodaří různá zemědělská družstva. Pokud církev získá větší celky polí, pokusí se na nich v budoucnu také hospodařit. Mohla by opět zakládat statky, jež by se zabývaly živočišnou a rostlinnou výrobou. 

Na první pohled mohou být nejatraktivnějším majetkem budovy. Ale ty, které zatím církev požaduje, zřejmě tak cenné nebudou. V drtivé většině jde o hájenky a hospodářské budovy v lesích či na polích.

Co čeká kroměřížský zámek, zahrady a koupaliště?
Církev zatím zpracovala jen část žádostí o navrácení majetku. Do konce září by jich chtěla podat asi 90 procent. Týkat se budou i majetku na Velehradě a v Kroměříži. Na Velehradě půjde o 1 500 hektarů pozemků, V Kroměříži o plochy a pět či šest budov.
Církev např. zažádá o pozemky, které leží pod kroměřížským koupalištěm Bajda. "Budeme dělat vše pro to, aby nám Bajda zůstala. Takže budeme o odkoupení pozemků jednat," reagovala starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Nejasný dál zůstává osud kroměřížského zámku i s ceněnými zahradami. Církev si je jistá, že na něho má nárok, nicméně se ještě nerozhodla, zda o jeho vydání požádá. "Pokud by byl vrácen, nastaly by problémy s udržením projektů placených z Evropské unie," obává se šéf Územní památkové správy v Kroměříži Jan Slezák.

Zdroj: iDnes.cz
foto: ilustrační