Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Bude koupání v kurovickém lomu oficiální?

18.07.2013


Vápencový lom v Kurovicích je nejen přírodní památkou, ale také stále oblíbenějším místem ke koupání. Za hezkého počasí lom navštíví až  čtyři sta lidí za den. Majitel lomu koupání toleruje, i když není spokojen s hromadícím se nepořádkem, na jehož úklid nemá dostatek finančních prostředků. 

Řešení vidí ve spolupráci s úřady, které by mohly odsouhlasit povolení koupání v této chráněné oblasti. Jednou z variant je zpoplatnění koupání a zajištění personálu, který by se staral o pořádek, ale také např. o dohled nad parkováním, které je v současné době velmi problematické. Řidiči nerespektují zákaz vjezdu, zvedají závaru a přijíždějí až k vodě. 

Úřady zkušebně od loňského roku přistoupily k provozovanému koupání vlastníkem. „Majitel ale musí zajistit pořádek, odvoz odpadků a vlastnický dozor," říká vedoucí oddělení ochrany přírody Krajského úřadu ve Zlíně Jaroslav Hrabec. 

Pokuta tedy plavcům v současné době nehrozí, vstup do přírodní památky totiž výslovně nezakazuje ani zákon. Podle Hrabce se momentálně vyhodnocuje dopad provozovaného koupání na vlastní předmět ochrany přírody. Pokud tedy lidé lom nezdevastují, kurovický lom by se mohl stát přírodním koupalištěm oficiálně. 

ilustrační foto