Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Chropyně řekla STOP hazardním hrám a hernám

10.02.2017

V Chropyni se schválila vyhláška regulující provozování hazardních her. Do půl roku by mohly automaty z města zmizet úplně. 

„Nechceme zbohatnout na penězích, které zadlužují lidi, rozvrací rodiny a podporují kriminalitu!“ Jasně se na tom shodli občané města Chropyně na včerejším veřejném zasedání.

Na dvouhodinovém veřejném zasedání plném emocí argumentovali občané pro zrušení heren i proti samotné starostce Sigmundové. Hájit bezpečnost svého města přišlo kolem čtyřstovek občanů. V závěru došlo k hlasování rady, která schválila připravit obecně závaznou vyhlášku regulující provozování hazardních her, což znamená plošný a okamžitý zákaz hazardních her v Chropyni.  Občané si tedy vybojovali zrušení hazardu a do půl roku by mohly automaty z města zmizet úplně. 

Tematikou hazardu Chropyně v posledních dnech opravdu žila. Bavilo se o ní úplně všude. V posledních měsících atmosféra houstla zvlášť poté, co město schválilo otevření již třetí herny v těsném sousedství dětského hřiště. Do kulturního sálu na veřejné zasedání přišli zástupci všech věkových kategorií a dokázali tím, že problém nemají jen starší občané, ale že na budoucnosti města záleží i mladším lidem. 

V proslovu se starostka města Chropyně, Věra Sigmundová, snažila argumentovat tvrdými fakty a apelovala na to, aby se občané nerozhodovali podle emocí, ale racionálně. Dle předložených policejních materiálů byl zaznamenán pokles trestných činů, oproti roku 2015 (nová herna je ale otevřená teprve chvíli). Proto padl návrh herny ponechat, ale regulovat. Zároveň využít zdroj financí, který jim hazard přináší. Jde o 2 procenta peněz z rozpočtu, v přepočtu zisk z heren vydělá městu 2 miliony korun. „Prohibice nikdy nic nevyřešila,“ připojil se s těmito slovy zastupitel Vladimír Blažek.

Dále padl návrh na referendum od Stanislava Kalince. To se ale občanům nelíbilo, protože by to jen oddalovalo problém a stálo další peníze. Občané přišli s jasným záměrem, a to požadovat okamžitý zákaz herních automatů. 

Občané se tedy k pouhé regulaci hazardu postavili jasně proti. Zastupitel Michal Vlasatý, který podal návrh pro zrušení hazardu, argumentoval porušováním nočního klidu, větší anonymitou sjíždějících se gamblerů z jiných měst a faktem, že polovina řidičů z celého okresu byla pod vlivem drog zadržena právě v Chropyni. Proti zrušení hazardu byl i finanční výbor včele s jeho předsedou Milanem Bajgarem. Občané se ve svých připravených proslovech shodli, že se přestávají ve městě cítit bezpečně. Do města se začínají sjíždět kriminálníci a gambleři. 

,,Dochází k porušování nočního klidu. Všude v okolních městech je hazard zakázaný, ostatní města vyvěšují billboardy a lákají na herny v Chropyni. Jakou bude mít brzy Chropyně pověst?“ argumentovali ostře občané. 

V závěru započalo hlasování rady. Byly předloženy tři návrhy. Vyhlásit referendum, regulovat hazard nebo jej úplně zakázat. Přijat byl poslední návrh, a to plošně a okamžitě zakázat hazardní hry v Chropyni. 

Text a foto: redakce Radia Kroměříž
 

Související fotografie