Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Lékaři varují před nebezpečným sluněním

18.06.2013


Se vzrůstajícími venkovními teplotami přicházejí také kožní lékaři s varováním před nebezpečným sluněním. Je totiž prokázáno, že nadměrné vystavování slunečním paprskům může způsobit vysoké riziko vzniku rakoviny kůže.

Za rizikové je přitom považováno opalování v létě mezi 11. a 15. hodinou, mezi ohrožené osoby se řadí zejména ti, u nichž v rodině někdo rakovinu kůže prodělal, lidé, kteří užívají takzvaná imunosupresiva, tedy především lidé před a po transplantaci orgánů, dále pak malé děti a lidé se světlou barvou kůže, vlasů, očí a vysokým počtem pih.

Proto je před každým sluněním vhodné zvolit kvalitní přípravek, který chrání tělo nejen před UVB, ale i UVA zářením. „Právě UVA záření totiž proniká hlouběji po kůži, kde způsobuje kožní reakce jako je například zčervenání,“ uvedl primář kožního oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. Josef Ptáček. Jako účinná ochrana se jeví používání kvalitních ochranných krémů s vyšším faktorem, u rizikových osob by měl být užíván alespoň SPF 30+.

Lékaři zároveň varují před změnou takzvaných pigmentových névů, na které působí právě sluneční záření. „Pokud znaménko jakýmkoli způsobem začne měnit tvar, okraje, vystupuje, mění barvu či například svědí, je nutné okamžitě navštívit kožního lékaře,“ dodal Ptáček.