Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Pozor na roje bodavého hmyzu

17.06.2013


Operátoři tísňových linek hasičů přijímají v posledních dnech větší počet hlášení a žádostí o likvidace rojů bodavého hmyzu. "Ne ve všech případech však můžeme vyhovět, a proto znovu upozorňujeme veřejnost, že výjezd profesionálních hasičů je možný jen v odůvodněných případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života," říká mjr. Ing. Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. 

Aktuálně dochází k rojení včel, což je běžnou součástí jejich života. Roj se usadí a na místě setrvá od několika desítek minut po několik dní. 

"Ne všechny případy oznámené na tísňových linkách jsou řešeny přímo hasiči. K odchytu doporučujeme využívat i specializované nebo deratizační firmy určené k odstraňování rojů," dodává Rušar. 

Hasiči vyjíždí výhradně k případům ohrožení lidí, což jsou roje u zastávek autobusů, v parcích s větším pohybem osob, roje u činžovních domů, škol, dětských hřišť, nemocnic, letních dětských táborů apod. V praxi se zohledňují i jednotlivé případy ohrožení seniorů, dětí nebo těhotných žen. Samostatnou skupinu pomoci tvoří případy u lidí alergických na bodnutí.

Veřejnost má malé povědomí o tom, jak to vypadá, když hasiči vyjedou na likvidaci bodavého hmyzu. V praxi to totiž většinou znamená LIKVIDACI roje. Řada občanů žije v mylném přesvědčení, že roje bodavého hmyzu (včely, sršně) chytáme a poté vypouštíme. Proto by si měl každý uvědomit, co znamená zavolat hasiče na rojící se včely," upozorňuje Rušar.

Více informací o rojích bodavého hmyzu naleznete ZDE.

Zdroj: HSZ ZK, foto: HZS ZS a vcelky.cz

Související fotografie