Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kauza ´Ortel v Kroměříži´ pokračuje

08.12.2015


Minulý týden jsme vás informovali o koncertu skupiny Ortel v Kroměříži. Její zpěvák Tomáš Ortel, který se svou skupinou den poté získal v anketě Český slavík dvě ceny, chtěl před vystoupením uctít památku Karla Kryla v kroměřížské expozici věnované tomuto místnímu rodákovi. Podařilo se mu to tak "napůl". Poté se rozhořela diskuse. O co šlo se můžete dočíst v našem článku (odkaz ZDE >>). Redakce Radia Kroměříž obdržela další vyjádření spolupořadatele koncertu Jiřího Mazáče, které přetiskujeme:

S ohledem na medializaci událostí souvisejících s návštěvou „kontroverzního“ hudebníka a zpěváka Tomáše Ortela považuji za nanejvýš potřebné uvést některá fakta s tím související. 

Především, zpráva umístěná na stránkách www.radiokromeriz.cz dne 30. 11. 2015 je kopií textu, který jsem rozeslal formou informačního mailu po skončení koncertu T. Ortela na několik obvyklých adres. Tuto zprávu jsem nepřipravoval pro zveřejnění v médiích, a ani ji neautorizoval. Zpráva obsahovala rovněž 4 fotografie, z nichž jedna, na které jsem se vyskytoval já s T. Ortelem, se ve zveřejněném příspěvku neobjevila. (Pozn. red.: redakce Radia Kroměříž není povinna zveřejňovat všechny fotografie zaslané do redakce. Jednu ze zmíněných fotografií zveřejňujeme v obrazové příloze.) 

K události kolem položení kytičky uvádím upřesňující skutečnosti:
Jelikož koncert T. Ortela byl naplánován na pátek 27. 11. 2015, tedy v předvečer   udílení cen Zlatého slavíka, kde byl T. Ortel nominován do 6. místa, projevil zájem položit symbolickou květinu k pamětnímu místu Karla Kryla ještě v pátek před koncertem. 

Vzhledem k neprůjezdnosti dálnice D1 došlo k nepředpokládanému zdržení, a bylo zřejmé, že se T. Ortelovi nepodaří dorazit do Kroměříže před 17. hodinou.
Přibližně v 15.30 hod. jsem navštívil  Expozici Karla Kryla a poprosil Mgr. Hanu Feltlovou, zdali by bylo možné navštívit galerii po 17. hod. Svou prosbu jsem zdůvodnil tím, že se jedná o držitele 4. místa z loňské ankety Zlatého slavíka, a též faktem, že v důsledku dopravní situace není T. Ortel schopen dorazit před zavírací hodinou galerie.

Paní Feltlová ochotně souhlasila s tím, že z rodinných důvodů může počkat pouze do 17.45 hod. Když jsem jí na její dotaz sdělil názvy některých písní, vyhledala si na internetu informace o „rasistickém a xenofobním“ zaměření T. Ortela. Následně mi sdělila, že v tomto případě si musí vyžádat souhlas svých nadřízených. S touto informací jsem odešel.  V 15.50 hod. mi paní Mgr. Feltlová telefonicky sdělila, že dohodnutá návštěva po skončení otevírací doby nebyla odsouhlasena.

V 16.03 hod. jsem paní Mgr. Feltlové volal znovu s dotazem, kdo vydal toto rozhodnutí. Konkrétně sdělila, že paní ředitelka Hebnarová (Daniela Hebnarová, ředitelka Domu kultury v Kroměříži - pozn. red.) stanovila podmínku – pokud to stihne do 17 hod., položit kytku lze, ovšem bez fotografování, a přesně v 17.00 hod. zavřít a nevpouštět už nikoho.

Tolik tedy na vysvětlenou... 

Jiří  Mazáč, 7. 12. 2015


foto poskytl Jiří Mazáč (na snímku s Tomášem Ortelem před Expozicí Karla Kryla v Kroměříži)

Související fotografie