Stát v rámci majetkového vyrovnání vydá církvi Arcibiskupský zámek v Kroměříži a přilehlou Podzámeckou zahradu. Květná zahrada zůstane ve správě státu, protože její historický areál je provázán s novostavbami, které nelze vyčlenit a podle zákona o restitucích nemohou být vydány.
Stát i církev vyjádřili vůli pokračovat ve spolupráci. Zástupci obou stran dnes podepsali dohodu o vydání Mincovny a Knížecího domu, které církev převezme v pátek. Samotný zámek by měl být po dohodě Národního památkového ústavu a olomouckého arcibiskupství vydán příští rok.
Kroměřížský zámek je spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Arcibiskupství žádalo o vydání zámku proto, že tvoří celek s inventářem, který mu podle jeho vyjádření nikdy nepřestal patřit. Zámecká obrazárna je po pražské Národní galerii v Praze druhá nejvýznamnější v České republice.
Kroměřížská arcibiskupská sbírka čítá více než 500 obrazů. Její jádro tvoří 228 obrazů zakoupených v roce 1673 biskupem Karlem z Lichtensteinu-Castelkorna od obchodníků s uměním bratří Imstenraedů. Podstatná část kolekce přitom pocházela ze sbírek popraveného anglického krále Karla I. a Thomase Howarda hraběte Arundela (např. Tizian, Veronese, van Dyck ad.).
Sbírku sice výrazně ochudila dražba „nepotřebných předmětů“ v roce 1830, kdy bylo rozprodáno zhruba 300 obrazů, ale kolekce i přesto patří k nejcennějším v Evropě. Dokládá to i trvalý zájem prestižních světových galerií o zápůjčky. Obrazy z Kroměříže už byly vystaveny v Londýně, Washingtonu, Benátkách, Paříži, Římě a dalších metropolích.
Nejslavnějším kroměřížským obrazem je více než dvoumetrové plátno Apollón a Marsyas italského renesančního malíře Tiziana Vecelliho z poloviny 16. století, jehož hodnota je prakticky nevyčíslitelná. Obraz, který je považován za nejcennější v Česku, je údajně pojištěn na více než miliardu korun!
foto: archiv redakce