Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Polední Relax

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kontrovezní Tomáš Ortel v Kroměříži

30.11.2015


Pouhý den před vyhlašováním výsledků ankety Český Slavík 2015 navštívil Kroměříž známý kontroverzní zpěvák Tomáš Ortel, který zde nejen koncertoval. Připomeňme, že Ortel se svou skupinou získali hned dva Slavíky! Redakci Radia Kroměříž oslovil jeden ze spolupořadatelů koncertu Jiří Mazáč, který popisuje vystoupení kapely Ortel a její návštěvu Kroměříže. Jeho reportáž přetiskujeme v plném znění: 

Tomáš Ortel se nebojí ve svých textech dotknout se bolavých míst současnosti, zrovna tak, jak jeho předchůdce Karel Kryl. Snad právě proto je stíhán stejnou zlobou samozvaných elit a radikálních sluníčkářů a pravdoláskařů. Sám Tomáš Ortel cítí duševní spřízněnost s kroměřížským rodákem, a na toho položil před svým vystoupením skromnou kytičku před Expozici Karla Kryla v Kroměříži, protože dovnitř ho pravověrní vykladači jediné správné demokratické cesty nepustili. 

Že se však mínění obyčejných lidí na hony rozchází s míněním elit svědčil nejen naprosto zaplněný sál nadšenými posluchači a příznivci, dokonce musel být předčasně ukončen prodej vstupenek pro velký zájem a to z kapacitních možností klubu Oskol, ale též umístění v soutěži Český Slavík Mattoni 2015, kde se umístil natřetím místě v kategorii "Zpěvák roku" a zároveň na druhém místě v kategorii "Skupina roku". 

Co zbývá řici k samotnému vystoupení? Nic víc a nic míň než to, že každá písnička byla po zásluze odměněna navzdory všem jeho kritikům bouřlivým aplausem a přáním pro uspořádání dalšího koncertu. Za spolupořadatele bych chtěl poděkovat nejen Tomáši Ortelovi za nezapomenutelný zážitek, ale také všem, kteří koncert navštívili a vyyjádřili tak jeho tvorbě podporu. Jen tak dál a nenechat se zviklat a odradit.

Jiří Mazáč

(Pozn.: názory vyjádřené v tomto sdělení nevyznačují stanovisko redakce)

Následně přinášíme vyjádření vedoucí expozice Karla Kryla a zástupce Domu kultury:

Dobrý den všem příznivcům Karla Kryla i jeho kroměřížské expozice

Rádi bychom se důrazně ohradili proti tvrzení p. Jiřího Mazače, které rozšiřuje v tiskové zprávě informující o pobytu zpěváka Tomáše Ortela  v Kroměříži a již poskytl médiím. 

Ve zprávě mimo jiné říká: „V pátek, dne 27. 11. 2015 navštívil město Kroměříž známý kontroverzní zpěvák Tomáš Ortel, který se nebojí ve svých textech dotknout bolavých míst současnosti, zrovna tak, jak jeho předchůdce Karel Kryl. Snad právě proto je stíhán stejnou zlobou samozvaných elit a radikálních sluníčkářů a pravdoláskařů. Sám Tomáš Ortel cítí duševní spřízněnost s kroměřížským rodákem ana toho položil před svým vystoupením skromnou kytičku před Expozici  Karla Kryla v Kroměříži, protože dovnitř ho pravověrní vykladači jediné správné demokratické cesty nepustili.“ (pravopisné chyby a překlepy zachováváme)

,, Ano, je to tak, do Expozice Karla Kryla nemohl být tento zpěvák vpuštěn. Ovšem tím základním a pravým důvodem je fakt, že Expozice byla již dávno zavřená. Pan Ortel sice položil kytičku, ale v pozdních večerních hodinách u sochy před Expozicí. Je velká škoda, že se nedostavil v běžné otevírací době nebo svůj úmysl alespoň den dopředu nenahlásil. Tím by samozřejmě situace byla úplně jiná,“ uvedla vedoucí Expozice, Mgr. Hana Feltlová.

S lítostí tedy musíme konstatovat:
Tvrzení  pana Jiřího Mazáče se nezakládá na pravdě. Tomáš Ortel dorazil k Expozici Karla Kryla v Prusinovského ulici dlouho po otevírací době, která je v pátek do 17.00. Tou dobou už v Expozici jednak nikdo nebyl a za druhé byly aktivovány bezpečnostní systémy zabraňující vstup nepovolaným osobám. Pokud zpěvák chtěl, mohl Expozici bez problémů navštívit například na druhý den po svém vystoupení hned ráno nebo během víkendu, kdy je běžně otevřeno, což se nestalo. Do Expozice Karla Kryla, která je svého druhu jedinečná a poskytuje především emocionální zážitek, má samozřejmě přístup kdokoliv, kdo přijde a zakoupí si platnou vstupenku, bez ohledu na politickou příslušnost, barvu pleti, vyznání či v případě p. Ortela repertoár a kontroverzní názory. 

Jan Dušek, manažer propagace Domu kultury


Zde je jeden z videoklipů formace Ortel: 
Radio Kroměříž v pondělí informovalo o stížnosti poslance a člena volebního výboru Sněmovny Jana Chvojky (ČSSD). Tomu se nelíbí, že se soutěže Český slavík zúčastnila kapela Ortel, kterou pokládá za neonacistickou. Stížností se bude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. 

„Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ napsal Chvojka ve své stížnosti.

„Žádám RRTV, aby tento fakt reflektovala a začala se urychleně tímto evidentním lapsem TV Nova zabývat,“ dodal.

Vyřazení za porušení dobrých mravů 
Ortel získal v soutěži Český slavík Mattoni hned dvě ocenění – třetí místo v kategorii „zpěvák roku“ převzal její frontman Tomáš Ortel, druhé místo „skupina roku“ pak dostala celá kapela. Hlasovalo pro ni 27 062 diváků.

Chvojka připomněl, že pravidla soutěže umožňují vyřadit ty, kteří porušují dobré mravy. Tak se stalo už vloni, když byl vyřazen rapper, který vystupuje pod pseudonymem Řezník. Pořadatelům se nelíbily příliš násilnické texty jeho písní.

O vyřazení kapely Ortel se před vyhlášením spekulovalo. Podle ředitele pořádající agentury Musica Bohemica Jaroslava Těšínského se ale v soutěži nehodnotí to, jakou má kapela pověst nebo kdo jsou její fanoušci. „Buď kapele hlasy přijdou, nebo nepřijdou,” řekl před pár dny serveru Novinky.cz.

Kapela Ortel ve svých písních často vystupuje proti menšinám. Její texty jsou mnohoznačné a lákají příznivce krajní pravice. V hledáčku má tuto hudební skupinu i policie, která sleduje každý její koncert.

Proti Chvojkovi se v pondělí vyslovil předseda Úsvitu - Národní koalice Miroslav Lidinský. „Chtěl bych pana poslance upozornit, že v této soutěži hlasují občané. Vypadá to, že ČSSD chce obnovit Úřad pro tisk a informace a diktovat lidem, co smějí poslouchat a co ne,” komentoval.

Kauzu budeme dále sledovat. Poslouchejte Radio Kroměříž např. zde: goo.gl/YvYprQ


foto: Jiří Mazáč

Související fotografie