Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V dobrém úmyslu poničili kašnu

24.11.2015


Barokní kašna z poloviny 17. století na Velkém náměstí v Kroměříži letos prošla nákladnou rekonstrukcí za téměř půl milionu korun.  Čtvrtletní mravenčí práce týmu odborníků z Akademie věd ČR byla dokončena sotva před týdnem. 

Po nedávných teroristických útocích v Paříži vznikla na Facebooku spontánní akce na uctění památky obětí. Lidé byli vyzváni, aby přišli na kroměřížské náměstí a u kašny zapálili svíčky. Nikdo z nich však asi nepočítal, že roztavený vosk může památku poničit. A to se také stalo! 

"Nikoho tam asi nenapadlo, že by mohlo dojít k poškození kašny voskem, to bychom to tam nedávali," řekl jeden z účastníků akce. "Chtěli jsme uctít památku toho masakru v Paříži, doufám, že nás nikdo nepovažuje za vandaly!" věří další občan Kroměříže. 

Pískovec, ze kterého je kašna zhotovena, je pórovitý a jakékoliv znečištění se z něj těžko odstraňuje. Poznali to i pracovníci technických služeb, kteří po konzultaci s restaurátory počkali, až vosk vymrzne a šetrně jej odstranili. 

Vyjádření tiskové mluvčí radnice Jaroslavy Sílešové:
Při pietní akci, která se uskutečnila k uctění památky obětí teroristického útoku v Paříži, lidé spontánně zapalovali svíčky u kašny na Velkém náměstí, která v nedávné době prošla rekonstrukcí. Po důkladné prohlídce bylo zjištěno, že  poškození zrestaurované kašny je minimální a nebude vyžadovat zásah restaurátorů. Zaměstnanci kroměřížských technických služeb dbali doporučení restaurátorů a vyčkali, až vosk zmrzne a většinu vosku šetrně odstranili. 
Do budoucna je doporučen městské policii zvýšený dohled při podobných akcích.

"Lidé by si měli uvědomit, jaké skvosty ve svých městech mají, a chovat se k nim s patřičnou úctou," řekl jeden z námi oslovených historiků s tím, že je i jemu jasné, že nikdo z účastníků akce kašnu nechtěl poničit.

Související fotografie