Strom, který stojí před budovou 2. Základní školy v Holešově, se probojoval mezi dvanáctku jedinečných stromů v České republice v anketě Strom roku 2015. Zásluhu na tom má především sedmnáct žáků školy a několik pedagogů.
Škola se do projektu přihlásila na základě výzvy organizátorů ankety. Jasnou volnou totiž byla líska turecká, kolem které děti každodenně chodí do školy a sledují ji z oken. Sami zaměstnanci školy říkají, že pohled na zelený kolos je doslova balzám na duši, a tak strom motivoval nejen děti, ale také učitele, kteří se hned pustili do spolupráce a příprav.
Ing. Pokorný, který je odborník přes informatiku, děti u stromu vyfotil a Mgr. Košatová, specialistka přes biologii a environmentální výchovu, poskytla k dřevině detailní informace. Mgr. Machálková zase zajistila češtinářskou oblast akce a zadala dětem ze 4. A, aby napsaly pohádku, v níž tento strom figuruje.
Napsat poutavý příběh nebyl pro děti žádný problém – už dříve se totiž ukázalo, že pro psaní mají vyloženě talent. Nedávno překvapily třídní učitelku, když nástěnku ve třídě zaplnily vlastními knížkami s ilustracemi. Vymyslet a napsat pohádku o oblíbeném stromu tedy nebyl žádný těžký úkol.
Stáří stromu se odhaduje na 120 až 180 let. Ačkoli na první pohled vypadá zdravě a zachovale, jeho stav není nejlepší. Dřevina je zasažena houbou – vějířovcem obrovským.
Pokud by líska v anketě zvítězila, děti i učitelé mají už nyní plány, jak s výtěžkem naložit. Týkají se především ošetření stromu, mimo to chtějí ke k lísce umístit informační tabuli s botanickými informacemi, daty z historie a pohádkou, kterou děti pro strom vymyslely. Další jejich přání je vysadit vedle stromu „dvojče“, které by lísku tureckou připomínalo i dalším generacím.
Jestli strom mezi dalšími jedenácti „konkurenty“ uspěje, teď závisí jen na tom, kolik hlasů získá. Hlasovat pro strom je možné až do 10. října dvěma způsoby.
DMS zprávou ve tvaru DMS STROM8 na číslo 87 777.
Stačí odeslat z mobilního telefonu DMS STROM1-12 na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, z toho 28,50 Kč půjde na výsadbu a ochranu stromů v místě, kde finalista roste.
Podpisem na hlasovací archy, které budou k dispozici v kanceláři 2. Základní školy, v městském informačním centru a na dalších místech. Na jeden arch je možné podepsat dvacet lidí a jeho cena je 60 Kč. SRPD odsouhlasilo částku 600 korun, kterou na koupi archů věnuje a nyní hledá další sponzory, kteří by takto k hlasování přispěli.
zdroj: Jana Rohanová, MÚ Holešov