Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Na Morkovicku se hledá ropa a zemní plyn

29.11.2014


V současné době provádí Moravské naftové doly (MND) Hodonín v širším okolí Morkovic-Slížan geologický průzkum. V první fázi průzkumu byly připraveny linie navzájem propojených měřících bodů. Ve druhé fázi se po liniích pohybuje skupina vozidel s vibračními deskami. V pravidelných intervalech jsou pomocí těchto desek vyslány série vibrací, které se šíří podložím a v závislosti na geologickém prostředí mění rychlost, lámou se a odráží. 

"Po zaznamenání těchto vln je pak možné zpracovat geologickou mapu až do hloubky šesti kilometrů. Síla vibrací v blízkosti vozů je přibližně stejná, jako když člověka stojícího na peroně míjí jedoucí vlak," uvedl geologický odborník MND.

Zkušení geologové dokážou na základě takovýchto map odhadnout, zda existuje šance najít ropu nebo zemní plyn. Úspěšnost těchto odhadů je asi 1 : 7.

V případě pozitivního nálezu by v řádu měsíců či let mohlo dojít k získávání ropy nebo zemního plynu z tohoto území, a tím by mohlo dojít ke snížení cen pro spotřebitele. 


Moravské naftové doly
MND a.s. je největší českou těžební společností ropy a zemního plynu s dlouhou tradicí. Kromě České republiky působí společnosti skupiny MND v Německu, Gruzii, na Ukrajině, v Polsku a v Ruské federaci. MND je společnost s druhou největší kapacitou podzemních zásobníků zemního plynu v ČR - 280 mil. m3. Tím napomáhá ke zvýšení jistoty dodávek v případě zastavení dodávek do Evropy z Ruské federace, tak, jako tomu bylo v roce 2009.

Vznik ropy a zemního plynu
Ropa a zemní plyn nacházející se v horninovém prostředí Země jsou přírodní materiály vznikající dle výzkumů těchto médií a tzv., zdrojových hornin, dvěma možnými způsoby, buďto termogenním nebo biogenním. V prvním případě se jedná o souhru teplotně tlakových podmínek působících na organickou hmotou bohaté horniny nacházející se v dostatečných hloubkách, kde v tzv. ropném okně dochází ke vzniku kapalných a plynných uhlovodíků. 

Horniny schopné za těchto podmínek produkovat uhlovodíky jsou nazývány jako zdrojové. Ropné okno se v našich podmínkách nalézá v hloubkách asi 3500 - 6000 m pod povrchem. Obecně je tato hloubka závislá na tepelném toku v horninách, neboť pro splnění podmínek ropného okna je potřeba dosáhnout teploty v rozmezí přibližně od 60 - 160 °C.

Zdrojové organické zbytky jsou bakterie, řasy (z nich vzniká převážně ropa), odolné rostlinné zbytky, pyly, kutikuly, (výsledný uhlovodík je plyn a kondenzát) a dřevo vyšších rostlin (vzniká převážně plyn). 


zdroj: MÚ Morkovice-Slížany, Moravské naftové doly

Související fotografie