Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Studenti diskutovali o velkých tématech

24.11.2014


Město Kroměříž hostilo ve dnech 20. až 23. listopadu 2014 studenty středních škol z různých koutů České republiky, kteří se účastnili XI. Českého fóra Evropského parlamentu mládeže. Studenti hledali řešení aktuálních celoevropských problémů spojených mottem „Žít pro vědu, věda pro život“. XI. České fórum se uskutečnilo pod záštitou MVDr. Stanislava Mišáka, hejtmana Zlínského kraje, a Mgr. Jaroslava Němce, starosty města Kroměříže.

Studenti byli rozděleni do sedmi komisí kopírujících výbory Evropského parlamentu. Jejich program začal teambuildingem, který jim pomohl prolomit ledy a umožnit lepší spolupráci v týmu. Další fází programu byla práce v komisích, během které identifikovali problémy spojené s jejich tématem a snažili se nalézt jejich řešení. Následně vytvořili rezoluce, ve kterých jednotlivá řešení shrnuli. 


Se studenty diskutovaly i dvě europoslankyně z Kroměříže
V neděli 23. listopadu se v Domě kultury odehrála poslední část zasedání – Valné shromáždění –, během kterého účastníci jednali a argumentovali o jednotlivých rezolucích a hlasovali o jejich přijetí. Tečkou za programem bylo slavnostní ukončení na témže místě. Studenti se také účastnili workshopů, z nichž jeden vedla i europoslankyně MUDr. Olga Sehnalová, MBA. Valného shromáždění se účastnila také druhá europoslankyně z Kroměříže – Ing. Michaela Šojdrová.

„Velmi ráda jsem přijala nabídku účastnit se XI. Českého fóra Evropského parlamentu mládeže ČR a jsem samozřejmě dvojnásob ráda, že si organizátoři vybrali pro místo setkání Kroměříž. V aktivitách, jako je tato, vidím vynikající příležitost, jak se mohou studenti dozvědět více nejen o fungování Evropské unie, ale kde mohou také v diskuzi formovat své myšlenky a názory na nejrůznější témata. Politická vzdělanost a kultura je něco, co ve společnosti stále chybí. Jsem ráda, že naší budoucí generaci můžeme nabídnout prostor, kde získají sebevědomí, ale i určitou pokoru k odlišnému názoru, ať už v politice nebo jinde,“ uvedla europoslankyně Sehnalová. 


Studenti řešili "velká témata"
Delegáti v neděli přijali např. návrh komise zabývající se průmyslem, výzkumem a energetikou posílit investice do evropského vesmírného programu a spolupracovat s dalšími vesmírnými agenturami. Studenti zabývající se životním prostředím a bezpečností potravin zase navrhli Valnému shromáždění, aby se zamezilo používání geneticky modifikovaných organismů v potravinářství – sněm ale tento návrh zamítl. Soubor rezolucí bude v nejbližších dnech dostupný na webových stránkách zasedání, tedy eyp.cz/czechforum.

Studenti, kteří mají zájem se akcí Evropského parlamentu mládeže účastnit i nadále, mají šanci se přes stránky www.eyp.cz/nsc již nyní hlásit na 17. Národní výběrovou konferenci, která se odehraje na konci března ve Zlíně. Z tohoto zasedání budou mít možnost být vybráni, aby reprezentovali Českou republiku na mezinárodních zasedáních.


Historie Evropského parlamentu mládeže v ČR
Evropský parlament mládeže v ČR (EPM v ČR) byl založen v roce 1998 jakožto národní odnož celoevropského projektu European Youth Parliament, neziskové apolitické organizace pro mládež, která funguje na principu dobrovolnictví a byla založena ve Fontainebleau v roce 1988. EPM v ČR prosazuje hodnoty demokracie a občanství a pomáhá studentům rozvíjet své schopnosti. Za dobu své působnosti v ČR zapojil do svých aktivit tisíce studentů.

Související fotografie