Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Evropský parlament mládeže v Kroměříži

19.11.2014


Město Kroměříž bude ve dnech 20. až 23. listopadu 2014 hostit studenty středních škol z různých koutů České republiky, kteří se sejdou, aby se zúčastnili XI. Českého fóra organizovaného Evropským parlamentem mládeže v ČR. Studenti budou po čtyři dny hledat řešení problémů tížících nejen Evropskou unii, ale rovněž Českou republiku a zbytek světa. Tato témata budou spojena mottem XI. Českého fóra „Žít pro vědu, věda pro život“, zatímco nad celou akcí se bude pohybovat Foucaultovo kyvadlo jakožto její symbol. 

XI. České fórum se uskuteční za podpory MVDr. Stanislava Mišáka, hejtmana Zlínského kraje, a Mgr. Jaroslava Němce, starosty Kroměříže.
Sedmdesát delegátů, rozdělených do sedmi komisí, se bude věnovat tématům, mezi které patří kupříkladu islamofobie v členských státech EU, geneticky modifikované plodiny, ale také témata mezi studenty poněkud méně známá, z nichž lze zmínit například vodní koridor Dunaj-Odra-Labe a jeho výstavba. Akce se budou účastnit i studenti z Kroměříže.

Co studenty čeká
První fází programu akce bude tzv. teambuilding – aktivity a hry, jež pomohou účastníkům prolomit ledy a poznat jeden druhého za účelem lepší a plynulejší spolupráce. Pokračovat budou delegáti již samotnou prací v komisích. V této části se již jedná o identifikaci problémů a hledání jejich řešení. Tyto snahy finálně vyústí ve vytvoření dokumentů, tzv. rezolucí, řešících daná témata. 

Poslední částí bude Valné shromáždění, jež bude probíhat v prostorech Domu kultury, kde studenti budou jednat a argumentovat o rezolucích vytvořených v předchozích dnech a také budou hlasovat o jejich přijetí. Tečkou za XI. Českým fórem pak bude slavnostní ukončení na stejném místě. 

V rámci doprovodného programu se účastníci budou také účastnit workshopů s rozličnou tématikou – jednou z vedoucích workshopů bude také europoslankyně MUDr. Olga Sehnalová, MBA.

Studenti se zdokonalí v Angličtině
Oficiálním jazykem XI. Českého fóra je angličtina, sloužící po celou dobu zasedání jako jediný možný prostředek pro komunikaci všech účastníků. Studenti si tak budou moci vedle argumentace, týmové práce a kritického myšlení zlepšovat své komunikační a jazykové dovednosti.

Hlavní organizátoři XI. Českého fóra Michaela Novotná a Michal Koláček společně s předsedkyní zasedání Dorotheou Weberovou (Německo) sestavili kvalifikovaný tým 30 organizátorů, žurnalistů a vedoucích komisí, vybraných z řad studentů angažovaných v Evropském parlamentu mládeže, kteří prošli mnoha školeními a podílejí se na uskutečnění zasedání jakožto dobrovolníci.

Historie Evropského parlamentu mládeže v ČR
Evropský parlament mládeže v ČR (EPM v ČR) byl založen v roce 1998 jakožto národní odnož celoevropského projektu European Youth Parliament, neziskové apolitické organizace pro mládež, která funguje na principu dobrovolnictví a byla založena ve Fontainebleau v roce 1988.
EPM v ČR prosazuje hodnoty demokracie a občanství a pomáhá studentům rozvíjet své schopnosti. Za dobu své působnosti v ČR zapojil do svých aktivit tisíce studentů.

Více informací o Evropském parlamentu mládeže naleznete ZDE >>


zdroj: Evropský parlament mládeže V ČR, z.s.

Související fotografie