Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda s Nicole Hlaváčovou

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

20 let státního zastupitelství v ČR

03.06.2014


Státní zastupitelství jako důležitý článek justičního soukolí funguje v současné podobě dvacet let. Od 1. ledna 1994 proměnil  zákon č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství dosavadní prokuraturu v nový systém veřejné žaloby s jinými pravidly, pravomocemi i jinak nastavenými vzájemnými vazbami mezi jednotlivými částmi celorepublikové soustavy. 

Tomuto kroku předcházely odborné i politické diskuze o tom, jakým způsobem má směřovat veřejná žaloba. Nakonec zvítězila koncepce státního zastupitelství jako součásti moci výkonné, spravované ministerstvem spravedlnosti. Ústava České republiky stanovila, že „státní zastupitelství zastupuje veřejnou žalobu v trestním řízení a vykonává i další úkoly, stanoví-li tak zákon.“

Státní zastupitelství tak nahradilo dřívější systém prokuratury, který se vyznačoval větší centralizací (podřízeností nižších prokuratur vyšším a většími pravomocemi generálního prokurátora). Česká republika se tehdy vydala jinou cestou než například sousední Slovensko. Nutno připomenout, že v různých zemích v zahraničí fungují oba systémy, v závislosti na historických zkušenostech i politickém zázemí, aniž by jeden z nich považován za „modernější“ nebo „pokrokovější“.

Kroměřížská konference k 20. výročí státního zastupitelství 
Dvacet let novodobého fungování instituce veřejné žaloby v České republice si státní zástupkyně a zástupci připomínají 2. a 3. června 2014 na konferenci v Kroměříži, kterou zahájil slavnostní večer v prostorách Arcibiskupského zámku za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, významných  představitelů parlamentu, vlády a dalších hostů. 

Další informace a fotogalerii ze slavnostní recepce naleznete ZDE >>

Na půdě Justiční akademie pak v úterý 3. června pokračovala odborná  část konference s diskuzními příspěvky na téma postavení, fungování a historie státního zastupitelství. 

Vrcholní představitele české justice a státu si pobyt v Kroměříži užili také díky bezchybně připravenému cateringu, o který se postarala Restaurace & kavárna Scéna, která byla oceněna jako nejlepší restaurace v České republice mezi městy, které jsou na seznamu UNESCO.


Novely zákona o státním zastupitelství
Zákon o státním zastupitelství byl opakovaně novelizován, přesto se kvůli potřebě zásadních změn záhy začalo pracovat na přípravě nového zákona. Už v roce 1999 (za působení ministra spravedlnosti Otakara Motejla) byl Poslanecké sněmovně předložen návrh zákona, který ale zákonodárci v září 2000 zamítli ve druhém čtení. Tento návrh počítal s nahrazením čtyřstupňové soustavy soudů i státních zastupitelství na soustavu třístupňovou.

Novela z roku 2002 (v době působení nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové) pak zavedla alespoň některé dílčí změny zákona o státním zastupitelství. Rozšířila a zpřesnila institut vnějšího a vnitřního dohledu v rámci soustavy státního zastupitelství a zavedla některá nová oprávnění nejvyššího státního zástupce – např. možnost nařídit kontrolu skončené věci.
Ve stejné době posílila postavení státních zástupců také novela trestního řádu. Státní zástupce se stal „pánem“ přípravného řízení, jediným, kdo smí v této fázi trestního řízení věcně rozhodnout. 

Zároveň pokračovala příprava kompletně nového zákona o státním zastupitelství. Nutnost změn a potřebu nové normy, která by tyto změny komplexně řešila,  zdůrazňovala v roce 2010 tehdejší vládní koalice ve svém programovém prohlášení, ale i v dalších dokumentech (např. ve Strategii vlády v boji proti korupci  na období let 2011 a 2012 i v tomtéž strategickém plánu pro roky 2013 a 2014).

Nejvyšší státní zastupitelství dostalo za úkol zpracovat hlavní teze věcného záměru nového zákona. V březnu 2011 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zřídil pracovní skupinu pro přípravu nového zákona. Zpracované teze následně připomínkovali státní zástupci z celé soustavy a v září 2011 byla konečná verze předložena ministerstvu spravedlnosti.  

Na základě tezí byl pak zpracován věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který 10. října 2012 schválila tehdejší vláda a uložila ministru spravedlnosti zpracovat a do 31. března 2013 předložit návrh zákona o státním zastupitelství. 

Na základě věcného záměru byl v období od října 2012 do února 2013 zpracován vlastní návrh zákona o státním zastupitelství, tedy jeho paragrafované znění. Hotový návrh doputoval do Poslanecké sněmovny, dne 12. června 2013 byl projednán v prvním čtení a přikázán k projednání ústavně právnímu výboru. Pak ale 24. července 2013 Vláda ČR svým usnesením rozhodla o zpětvzetí vládního návrhu zákona o státním zastupitelství z dalšího projednávání v Poslanecké sněmovně. Návrh tak byl stažen ještě před projednáním v ústavně právním výboru. 

V současné době vrcholí ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti příprava návrhu zákona, který vychází z původního návrhu připravovaného NSZ a který bude následně znovu předložen parlamentu. 


Nový zákon má přinést podstatné změny, které jsou ovšem také předmětem diskuzí
Především se má posílit nezávislost státního zastupitelství i jednotlivých státních zástupců, a to nejen formálně, ale konkrétními opatřeními, např. přesnějším nastavením kontroly a řídících vztahů, zavedením rozvrhu práce atd.

Změny se mají dotknout i postavení nejvyššího státního zástupce, který by byl na návrh vlády jmenován prezidentem republiky na 10 let, a to bez možnosti jmenování na dvě po sobě jdoucí období. Zároveň by nejvyššího státního zástupce bylo možné odvolat pouze v kárném řízení před kárným soudem, čímž by se posílila nezávislost této funkce na politických tlacích. V současné době je nejvyšší žalobce odvolatelný v podstatě bez udání důvodu.

Totéž by platilo i pro vedoucí státní zástupce (okresní a krajské), tedy odvolání pouze  let. na základě verdiktu kárného senátu. Ti by měli být jmenování na dobu. Návrh počítá také se zavedením jasného kariérního řádu i systému hodnocení státních zástupců.

Asi nejvýraznější změnou je pak zřízení zvláštního Úřadu pro potírání korupce jako součásti Nejvyššího státního zastupitelství. Ten by se specializoval celostátně na případy úplatkářství, závažnou hospodářskou kriminalitu,  zvlášť závažné zločiny spáchané úředními osobami nebo další kauzy se škodou nebo nezákonný majetkovým prospěchem přesahujícím  milionů Kč.

S tímto krokem souvisí i diskutovaný záměr zrušit vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci a jejich agendu převést na Nejvyšší a krajská státní zastupitelství, zčásti pak také na specializovaný útvar krajská  a zčásti i na zmiňovaný zvláštní útvar.


Přehled nejvyšších státních zástupců:

JUDr. Bohumíra Kopečná 4. 5. 1994 - 31. 3. 1997
JUDr. Vít Veselý 1. 4. 1997 - 14. 1. 1999
Mgr. Marie Benešová 15. 1. 1999 - 29. 9. 2005
JUDr. Renata Vesecká 30. 9. 2005 - 9. 11. 2005 (pověřena)
10. 11. 2005 - 31. 12. 2010
JUDr. Pavel Zeman 1. 1. 2011 - dosud

zdroj: Mgr. Petr Malý, tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství
foto: redakce

Související fotografie