Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Díla Antonína M. Machourka v Chropyni

25.05.2015


Na zámku v Chropyni je ke shlédnutí výstava významného českého malíře, grafika, tvůrce mozaik, žáka Maxe Švabinského.

Antonín Marek Machourek (30. 3.1913 Nítkovice, okr. Kroměříž – 15. 11. 1991 Paříž)
V jeho tvorbě jsou dominantní biblické náměty zpracované s formální strohostí. V letech 1933 – 36 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. Jaroslava Bendy, v letech 1937 – 39 se stal na Akademii výtvarných umění v Praze jedním z posledních žáků Maxe Švabinského. 

V roce 1937 již vystavoval na světové výstavě v Paříži, spolupracoval také na realizaci mozaik na Staroměstské radnici podle návrhu M. Alše a v Památníku národního osvobození na Vítkově podle kartonů M. Švabinského. V roce1945 získal od francouzské vlády stipendium na pařížské École Supérieur des Beaux Arts a po roce 1948 již ve Francii zůstal. V Paříži se stal členem Salonu Nezávislých.
 
O deset let později přijal pozvání velmistra řádu Panny Marie Milosrdné ve španělském klášteře Poyo, v provincii Pontevedra, kde vytvořil řadu rozměrných mozaikových obrazů a založil mozaikářskou školu.

Jeho mozaiky jsou realizovány ve Španělsku, Francii nebo Portoriku, vystavoval i v Japonsku, USA, Rakousku, Itálii, Velké Británii, Austrálii, je zastoupen v uměleckých sbírkách po celém světě (např. Univerzita Princetown). V klášteře Poyo byla v roce 1988 otevřena stálá expozice Machourkovy tvorby.
 
Antonín Marek Machourek zemřel v Paříži, pohřben byl v Praze na Olšanských hřbitovech. Dne 16. října 2000 byly jeho ostatky uloženy do hrobu na kroměřížském hřbitově.
 
Vystavené kresby, malby a grafické listy akademického malíře Antonína Marka Machourka pocházejí převážně ze 40. – 60. let 20. stol. a jsou součástí rozsáhlého souboru svěřeného umělcovou rodinou panu Bohuslavu Smejkalovi z Olomouce. Ten velkoryse předal v roce 2011 celou sbírku Muzeu Kroměřížska jako dar.

Výstava potrvá do 28. září 2015. 


zdroj: Muzeum Kroměřížska

Související fotografie