Víkendové radovánky přinesou na Kroměřížsku oslavy konce masopustu. S tím je spojena i tradice tak zvaného vodění medvěda. Lidé prochází po své obci dům od domu, v doprovodu dechovky a veselí se. Pokud se někdo účastní masopustního průvodu, tak pouze a jen v maskách – zákonné pravidlo.
Medvěd mívá košík, do kterého postupně sbírá drobnosti jako je špek, koláčky, chlebíčky ale i lahvičku kořalky. Tradice probíhá obvykle od poloviny února do začátku března. V těchto dnech se vodí medvědi, nebo prochází masopustní průvod, téměř v každém českém městečku.
„Medvěda vodíme každý rok a každý rok je opravdu krásné vidět, jak tradice neuvadla. Děti mají z akce obrovskou atrakci. My dospělí oslavujeme až do rána.“ říkají obyvatelé Vážan u Kroměříže, kteří svého medvěda odvedli v sobotu 7. února.
Na otázku, jak takové akce dopadají, jsem se dočkala velkolepého smíchu s odpovědi: „Děvenko, večer dopadáme my, ne akca.“ řekla naše moderátorka Daniela Zedníčková, která nenechala zahálet ani svůj fotoaparát (viz obrazová příloha).
Je nutno tedy zmínit, že v některých městech končí masopust takzvaným pochováním basy, kdy se lidé sejdou v tamní hospůdce a rituálně pochovají basu za další povedený rok.
Tradice představují pevný základ, který stmeluje občany jakékoliv obce a měly by se dodržovat. Tkví v nich prapůvod české kultury, která je jedinečná.