Putovní výstava uměleckých děl pacientů se schizofrenií „Jsem jako ty“ je součástí projektu na podporu osvěty a správné léčby schizofrenie. Výstava od roku 2013 navštívila již více než dvacet míst v České a Slovenské republice a viděly ji tisíce lidí. Nyní její putování končí. Do 2. února 2015 hostí tuto výstavu Muzeum Kroměřížska, zájemci mají poslední šanci ji vidět.
"Cílem putovní výstavy je přiblížit onemocnění schizofrenií prostřednictvím umění co nejširší veřejnosti. Proto jsme se rozhodli uspořádat tuto výstavu také v Kroměříži, ve městě, kde je velká Psychiatrická nemocnice a ojedinělá sociální služba Sociální rehabilitace ZAHRADA, která pracuje s lidmi, jež mají toto onemocnění," uvedl Ing. Arch. Milan Jíša, kurátor výstavy.
Návštěvníci si mohou prohlédnout celkem 57 obrazů a básní od 27 autorů z různých koutů republiky. Výstava “JSEM JAKO TY” má za cíl ukázat, že pacienti se schizofrenií jsou jako my - jejich svět je stejný a zároveň jiný než ten náš.
Schizofrenie
Schizofrenie je duševní nemoc, jejíž obtíže mají takovou intenzitu, že plně prostoupí život pacienta a výrazně jej ovlivňují. Pro takového člověka je pak velmi obtížné rozhodnout, co je skutečné a co nikoliv. Klasickými příznaky schizofrenie jsou bludy a halucinace. Nemocní mají často pocit, že se v jejich okolí vyskytují lidé, kteří usilují o jejich život, představy, že jiné osoby mohou číst jejich myšlenky a ovlivňovat tak jejich život. Pod vlivem těchto projevů pak nemocní i jednají, což jim působí mnohé problémy. Nemoc se u pacientů často vyznačuje zvýšenou citlivostí vnímání okolí a právě tyto pocity pak schizofrenici přenáší do svých uměleckých děl.
„Je pravda, že u lidí trpících schizofrenií pozorujeme zvýšenou citlivost vnímání a často expresivní výtvarný projev. Jejich tvorba není motivována komerčními zájmy, či snahou uspět, tvoří sami pro sebe, aby ze sebe dostali to, co v nich je. Pokud se schizofrenik umělecky vyjadřuje, pak jeho dílo často představuje volání o pomoc. Jeho zážitky zkrátka přerůstají možnosti jednoho těla a duše. Obrací se svým dílem ke společnosti, aby mu pomohla. Jiná skupina schizofreniků dokáže ve svých obrazech nemoc částečně potlačit výrazem nové harmonie. Vznikají tak obrazy, které nesou stopy vnitřního zápasu a dynamiky. Vrcholu pak dosahují ti schizofrenici, kteří ve svém díle dokážou vytvořit novou harmonii, “ upozorňuje Jíša.
Výstava chce ukázat, že schizofrenici jsou lidé jako my a pokud jsou správně léčeni, není důvod se na ně dívat skrz prsty či z nich mít strach. Léčba i tak závažného onemocnění, jakým schizofrenie je, pokročila a stále postupuje. Mnozí pacienti, kteří se léčí a spolupracují s lékaři, mohou žít prakticky normálním životem. Důležitou součástí léčby jsou antipsychotika.
Vedle klasických perorálně podávaných léků jsou stále více rozšířenou formou léčby schizofrenie injekce. Na rozdíl od tablet si je pacient neaplikuje sám, čímž se minimalizuje riziko přerušení léčby. Tablety totiž přestane z vlastního rozhodnutí brát až 60 procent pacientů.
Injekce, které aplikuje lékař jednou až dvakrát za měsíc (záleží na druhu přípravku), toto riziko minimalizují a léčba pacienta je díky nim lépe kontrolovatelná. Injekce zároveň výrazně přispívají k zachování funkčních schopností pacienta, protože snižují riziko relapsu onemocnění a následného poškození mozku. Díky tomu mají tito pacienti větší šanci žít běžným způsobem života.
"Přijďte i Vy objevit svět schizofreniků, je stejný a přitom jiný, než ten náš," zve na výstavu kurátor Ing. Arch. Milan Jíša.
Muzeum Kroměřížska, Velké náměstí 38, Kroměříž, otevřeno denně od pondělí do neděle 9-12 a 13-17 hodin. Výstava potrvá do 2. 2. 2015.