Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Max Švabinský tak trochu jinak

23.07.2013


140. výročí narození Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka, připomíná Muzeum Kroměřížska výstavou, která ukazuje tohoto umělce "...tak trochu jinak". Osvětlí některá místa či osoby, které měly pro jeho život zásadní význam. Především Kozlov a životní lásku Annu. Ukáže Švabinského známkovou tvorbu, návrhy bankovek, karikatury a studie ke známým dílům. 

Díky umělcově rodině má muzeum možnost ukázat dosud skoro neznámé a nevystavované práce a tím netradičně připomenout pro Kroměříž významné jubileum. Kurátorkou výstavy je naše přední znalkyně Švabinského díla kunsthistorička Jana Orlíková. 


Pro výstavu "Max Šabinský...tak trochu jinak" se Muzeu Kroměřížska podařilo získat ze soukromé sbírky unikátní obraz, který nebyl téměř padesát let vystavován. Je to zřejmě první varianta jednoho 
z raných zralých děl Maxe Švabinského "Splynutí duší". Vystavovaná varianta má rozměry 140 x 91 cm, zatím co výsledná kompozice 65,5 x 45,5 cm. Ta je dnes v Národní galerii v Praze.

Obraz je pozoruhodný také svojí historií. Max Švabinský ho daroval svému dobrodinci a poručníkovi Dr. Josefu Pištěckému, tehdejšímu starostovi města Kroměříže. V dopisech z roků 1928 a 1930 - které zde vystavujeme - sděluje Švabinský synovi Dr. Pištěckého, že obraz daroval jeho otci z vděčnosti za péči, jíž věnoval malířově matce při dlouhodobém léčení duševní choroby v kroměřížském léčebném ústavu. Zároveň také uvádí, že obdarovaný byl jeho bývalým poručníkem, jeho příznivcem a rodinným přítelem.

Zajímavá je i pasáž z dopisu, v níž Švabinský píše, že v osobě mladého muže nezobrazuje svoji fyzickou, nýbrž duševní podobu. Byla to doba symbolismu, obdivu k dílu anglických preraffaelitů a bolestných úvah o smyslu života.

Datuje obraz do roku 1895. Na výsledné kompozici je uvedeno v signatuře datum 1896. Které asi více odpovídá skutečnosti.

Za pozornost stojí i úsměvné Švabinského ujištění, že ..."Obraz jest originál, celý vlastnoručně malovaný s pozdější vlastnoruční dedikací Dru Jos. Pištěckému." Možná je to i ujištění, které souvisí s faktem, že obraz je v partii rukou nedomalován.

Toto unikátní umělecké dílo obdivovat až do 22. září v Muzeu Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži. Informace o Památníku Maxe Švabinského v Kroměříži naleznete ZDE.

(na druhé fotografii autoportrét Maxe Švabinského)

Související fotografie