Obdobně jako v loňském Roce lidové architektury jsou i letos od 14. do 20. července vlastníci lidových staveb na mnoha místech ve Zlínském kraji připraveni přivítat zájemce o tuto zachovanou část kulturního dědictví. "Náš zájem je zaměřen především k hmotné kultuře, která je neodmyslitelnou součástí tradiční venkovské zástavby," řekla Anna Slezáková z Národního památkového ústavu.
Vedle prohlášených památek lidového stavitelství se v četných sídlech nacházejí další významné doklady vývoje místní stavební kultury dosud nepovšimnuté a málo známé, mnohdy ovšem mimořádných architektonických hodnot, které se dosud nedostaly do širšího povědomí veřejnosti. I některé z těchto skvostů bude možné v těchto dnech navštívit.
"Připraveny k návštěvě jsou například dvě nově prohlášené národní kulturní památky, a to fojtství v Jasenné a větrný mlýn sloupového typu ve Velkých Těšanech. Pro zájemce o technické památky jsou k dispozici i další mlýny, a to přenesený mlýn sloupového typu v rezervačním areálu Hejnice-Rymice, replika větrného mlýna holandského typu v Jalubí, větrný mlýn holandského typu ve Štípě, bývalý vodní mlýn v Dolním Němčí či Pipalův válcový mlýn v Šumicích," upozornila Slezáková.
Pro milovníky muzejních expozic lze doporučit Muzeum keramiky v Tupesích, Karlovské muzeum, památník J. A. Komenského v kamenné sýpce z roku 1774, obydlí zvěroklestiče s expozicí dnes již zaniklého řemesla, soubor lidových staveb v Rymicích, usedlosti ve Vlčnově včetně Muzea lidových pálenic, rolnické domky v Hluku, usedlosti v Topolné, usedlost čp. 19 v Kaňovicích, která získala v roce 2011 významné mezinárodní ocenění, expozici v tzv. sedlcké chalupě v Nivnici nebo domek chalupníka v Kunovicích.
Funkční památkou je i chráněná sušírna u čp. 24 v Drslavicích z 20. let 19. století. Neméně zajímavou stavbou je vinohradnická stavba pana Miroslava Medka v rezervačním areálu ve Veletinách, která byla v roce 2011 oceněna Zlínským krajem uznáním Lidová stavba.
Zcela určitě lze doporučit k zhlédnutí objekt historické stodoly z Břestku z 19. století přenesený z obce Břestek do prostoru vznikajícího Muzea v přírodě Rochus, které je součástí přírodně kulturního areálu Park Rochus v Uherském Hradišti.
"Jenom zásluhou představitelů obcí, muzejních institucí, občanských sdružení a soukromých vlastníků se podařilo v uplynulých letech zachránit a znovu zapojit do života řadu památek lidového stavitelství, které by jinak podlehly zkáze. Ukázky zachráněných staveb je možné právě v těchto dnech navštívit a obdivovat," dodala Slezáková.