Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízdu s Alčou Vitochovou

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Dny slovanské kultury v Kroměříži

21.05.2013

Programová novinka roku 2013 bude zahájením každoroční aktivity, která oficiálně zahájí letní kulturní sezonu a současně i připomene významnou událost – přichod soluňskych bratrů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a založení skutečných základů slovanské vzdělanosti a kultury. Letos uplynulo od této významné události 1150 let a tato akce chce značnou měrou přispět k připravovaným oslavám této významné události. 

V letošním roce proběhnou dvě největší společenské akce vztahující se pravě k tomuto výroči - na Velehradě (5.7.) a v Mikulčicích (24. - 26.5.). Tyto akce jsou tradiční a mají spíše církevní charakter. V Kroměřiži chtějí vybudovat akci předevšim s rozměrem kulturním a vzdělávacím, jejimž nejvýznamnějším strategickým cílem je vytvoření prostoru pro kulturní dialog a hledaní kořenů kultury, písemnictví a vzdělanosti slovanských zemí – Slovensko, Bulharsko, Srbsko, Ukrajina, Rusko, Polsko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Chorvatsko, Slovinsko, Bělorusko .... 

Tato orientace přirozeně vychází z historického a společenského postavení Města Kroměřiž – tedy města kultury a vzdělanosti – také nazývané Hanácké Athény. Dalším důležitým důvodem pro zahájení nové tradice je propojení s cyrilometodějskou tradicí přimým odkazem na významnou kroměřižskou osobnost Matěje Pavlíka (GORAZD II), jehož značná část života a činnosti je spjata s městem Kroměříží a cyrilometodějskou tradicí a odkazem (prvni česka mše proběhla v roce 1920 v Kroměřiži, byl zakladatelem pravoslavne cirkve v ČR, napsal životopis Cyrila a Metoděje … ). 

Velmi důležitou událostí je i ustanovení sv. Cyrila a Metoděje za spolupatrony Evropy (Jan Pavel II. - 1980). Akce se bude konat každý rok v podobném termínu. 

Bohatý program Slovanských dnů v Kroměříži si můžete prohlédnout ZDE... 

Pozn.: ve čtvrtečním programu místo Žanny Bičevské vystoupí Marián Varga. Více ZDE...