Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Povídání o pejskovi a kočičce

07.02.2014


Nesmrtelná klasika z pera malíře a spisovatele Josefa Čapka o dvou nerozlučných zvířecích kamarádech těší svou hravostí, poezií a humorem už několikátou generaci dětí i dospělých. Povídání o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu či pekli dort ,bylo s použitím Čapkových kreseb úspěšně zfilmováno a zdramatizováno. V podání divadla SemTamFór jej můžete vidět v neděli 9. února od 14:30 v kroměřížském Domu kultury.

Pojetí autorského divadla SemTamFór vychází z úpravy Jitky Smejkalové a Petra Vaňka a používá oblíbený princip "divadla na divadle", ve kterém tři klauni za pomoci loutek i bez nich umožňují dětem částečně vstupovat do příběhu a spoluvytváří známé příběhy.

Povídání o tom, jak pejsek a kočička myli podlahu, jak pekli dort nebo o tom, jak si pejsek roztrhl kalhoty a kočička mu je zašila dešťovkou, si čítávali už prarodiče dnešních dětí. Autorův laskavý humor, kterým si bere na mušku drobné dětské nectnosti, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný vroucný jazyk tvoří tuto milou knížku nesmrtelnou.Tři klauni povídají příběh Pejska a kočičky netradičním způsobem, který dětské pubikum nadšeně přijímá. Princip divadla na divadle, zejména v pojetí klaunů je vděčným způsobem zpracování pro širokou diváckou obec a umožňuje dětem spoluvytvářet příběh, který se před nimi odehrává. Všechny příběhy pejska a kočičky se hrají s loutkami i bez loutek a vždy za přispění dětského diváka.


Povídání o pejskovi a kočičce
Délka představení: 35-40 minut. Hraje se bez přestávky

Autor: Josef Čapek
Režie: Jan Julínek
Technika: Saša Szöllös
Hrají: Jana Drgová,j.h.(Kočička) 
Jan Julínek(Vypravěč, Zlý pes)
Petr Vaněk, j.h. (Pejsek) 

Divadlo SemTamFór vzniklo v roce 2002. Jako autorské divadlo bylo ovlivněno autory Suchým a Šlitrem, odtud vznikl i samotný název divadla. Ten mimo jiné charakterizuje i jeho dramaturgický koncept a převážně komediální repertoár. V současné době působí jako zájezdové divadlo s poloprofesionálním souborem. Mezi další aktivity divadla patří organizace krajské postupové přehlídky činoherních a hudebních amatérských divadel a studentského divadla „Valašské Křoví“ ve spolupráci s NIPOS-ARTAMOU. Od roku 2008 pořádá interní přehlídku divadla SemTamFór, o. s. „Slavičínské padající listí“.


zdroj: DK Kroměříž