Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kouzelný svět Říše loutek v Kroměříži

06.02.2014


V úterý 11. února 2014 v 17 hodin bude v Muzeu Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži zahájena velká výstava loutkařského souboru Říše loutek Kroměříž, o. s. Součástí vernisáže bude ukázka z loutkového představení.
 
Na výstavě bude ke spatření 12 kompletních scén i s loutkami z her O Červené Karkulce, Kolébá se velryba, Povídání o pejskovi a kočičce, Čertovy nevěsty a další. Dále vystaveno např.: kapesní loutkové divadlo, divadlo v kufru a volné loutky z dřívějších her. Kroměřížští loutkoherci s oblibou zapojují do svých představení i diváky, kteří se stávají spolutvůrci, a bude tomu také tak po celou dobu výstavy – návštěvník nemusí být jen pasivním divákem, ale bude mít možnost vyzkoušet si vedení loutek a zahrát si dle své fantazie i vlastní představení či vyrobit si maňáska podle svých představ v loutkařské dílně.
 
Pro mateřské, základní i střední školy je připraven speciální program
 
Cílem výstavy je představit široké veřejnosti záslužnou práci loutkařského souboru, který již desítky let uvádí děti do kouzelného světa pohádek a her a snaží se tak být protipólem „počítačové kultury“. Loutky i scény na výstavě jsou na vysoké výtvarné úrovni a poprvé jsou ke spatření takto pohromadě. Soubor získal množství cen na celostátních přehlídkách.
 
Loutkové divadlo má v Kroměříži dlouhou tradici
Nadšenci je provozovali již od počátku 20. století s různými pauzami. Soubor Říše loutek má za sebou již 45 let nepřetržité činnosti – potěšil a pobavil tisíce dětí (ale i dospělých). Kouzlo loutkového divadla zkrátka nenahradí ani televize ani počítačové hry. 

Říší loutek prošla spousta milovníků loutkového divadla - za mnohé jmenujme Mgr. Petra Pálku, dlouholetého vedoucího Jiřího Lisého, jeho zástupce Petra Rozsypálka a jednatelku Marii Baierovou. Získali za své hry mnoho ocenění na celostátních přehlídkách např. několik prvních cen na známé Loutkařské Chrudimi, také ceny za loutkoherecké i herecké výkony a výtvarné pojetí. Odehrají 20-25 představení ročně nejen v Domě kultury v Kroměříži, ale zajíždí stále častěji do blízkého i dalekého okolí. 


zdroj: Muzeum Kroměřížska

Související fotografie