Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Krajinu plnou zámků, zámečků a zahrad

25.04.2025

Kroměřížsko, krajina mezi nebem a zemí, ale i krajina, která se může pyšnit majestátními památkami, zámky, zámečky, panskými sídly i dechberoucími zahradami. Pojďme se na ty nejvýznamnější z nich podívat trošku blíže. 

ARCIBISKUPSKÝ ZÁMEK KROMĚŘÍŽ
Kroměřížský Arcibiskupský zámek se nedá přehlédnout. Je to nádherná stavba, která je spolu s Podzámeckou a také Květnou zahradou dominantou celého města. Je to perla Moravy právem zapsaná na seznamu UNESCO, úžasná stavba plná historie i tajuplných zákoutí, které stojí za to objevit.

Trasa s názvem Via Magnifica je skutečná výprava do duše zámku. Projdete si soukromou kapli sv. Šebestiána, Starou knihovnu s vůní starých rukopisů a v Obrazárně budete mít pocit, že jste se ocitli v italské galerii. Na této trase nechybí ani Manský sál a kabinety hudby a mincí. Vše podtrhuje příběh osvíceného sběratele – biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna.

Pak je tady Klenotnice, nově zpřístupněná veřejnosti, a nachází se ve věži zámku. Pravděpodobně sloužila jako kaple někdejšího biskupského hradu. Prostor je výjimečný svou hvězdicovou klenbou ve výši zhruba devíti metrů, která představuje spojení pozdní gotiky s renesancí. 
Nově zrekonstruovaná Mlýnská brána, známá jako Gardistka, vás zavede do zázemí a ubikací arcibiskupské gardy. Tady nebydleli jen strážci – tady se psaly kapitoly ochrany církve, města i samotného zámku. Uniformy, zbraně, dobový interiér a možnost zažít na vlastní kůži život tehdejších gardistů vás nadchne.


Na závěr si vyšlápněte až na ochoz Zámecké věže a odměnou vám bude výhled, který bere dech. Když vám bude přát počasí, uvidíte nejen celé město, ale klidně i Jeseníky nebo celé Hostýnské vrchy. A věřte, že těch 206 schodů za to rozhodně stojí.

Otevírací dobu zámku i níže zmíněné Podzámecké zahradě a další informace najdete na webových stránkách www.zamek-kromeriz.cz

PODZÁMECKÁ A KVĚTNÁ ZAHRADA KROMĚŘÍŽ
Hned u Arcibiskupského zámku v Kroměříži se rozkládá rozsáhlý krajinářský park – Podzámecká zahrada. Je ideálním místem pro odpočinek po prohlídce zámku. Udržované cesty vás zavedou k rybníkům, romantickým mostkům, sochám i drobným stavbám, které připomínají doby, kdy sem biskupové chodili relaxovat v stínu stromů.
Zahrada má kořeny už v 16. století a její dnešní podoba kombinuje anglický přírodní styl s historickými prvky. Najdete tu i zvířata, klasicistní pavilony a řadu klidných zákoutí. Navíc je volně přístupná po celý rok, takže si ji můžete projít vlastním tempem.


Na okraji historického centra Kroměříže najdete Květnou zahradu, unikátní barokní komplex, který patří k nejkrásnějším zahradám svého druhu v Evropě. Vznikla v 17. století a dodnes si zachovala působivý půdorys, dokonalou symetrii a uměleckou kompozici, která ohromí na první pohled.


A jaká že jsou její hlavní lákadla? Rozsáhlé kolonády, rotunda, bludiště, ale také dva historické skleníky – tropický a kaktusový. Uvnitř najdete stovky druhů exotických rostlin, které doplňují atmosféru klidu a elegance. Celý areál je pečlivě udržovaný a ideální pro pomalou procházku nebo chvíli ticha. K zámku a Podzámecké zahradě neodmyslitelně patří a celý tento komplex je právem zapsaný na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.  

Otevírací dobu Květné zahrady a více informací najdete na webu zahrady pod hlavičkou NPÚ.

ZÁMKY V HOLEŠOVĚ A V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
Nedaleko Kroměříže a v jejím blízkém okolí jsou k vidění další menší zámečky i větší zámky, které jistě stojí také za návštěvu. My se podíváme na zámky v Holešově a v Bystřici pod Hostýnem.

V Holešově obklopuje krásně zrekonstruovaný barokní zámek rozsáhlá zahrada francouzského stylu s rozsáhlou vodní plochou a několika drobnými stavbami. Zámek byl vystavěn jako sídlo pro majitele panství, hraběte Jana z Rottalu v 17. století. V rámci pravidelných prohlídek můžete spatřit Sala terrenu s bohatou štukovou výzdobou a krásnými nástropními malbami, honosný velký sál, zámeckou kapli či panský pokoj. Wrbnům, poslednímu hraběcímu rodu na holešovském zámku, je také letos věnována výstava, která zprostředkuje jejich život, rodinné vazby i záliby. S podtitulem Konec starých časů přibližuje život aristokratů, kteří holešovské panství vlastnili až do doby znárodnění ve 20. století. Holešovský zámek každoročně hostí různé výstavy, jejich aktuální přehled najdete na webu regionkromerizsko.cz v kalendáři akcí


O kousek dál, směrem k Hostýnským vrchům a na Valašsko, se rozprostírá městečko Bystřice pod Hostýnem, známé díky celosvětově proslulé výrobě ohýbaného nábytku. Do továrny, kde se původní technikou Michaela Thoneta nábytek dodnes vyrábí, se můžete vypravit na zajímavé exkurze. V blízkosti unikátní platanové aleje se nachází zámek, který nabízí zajímavé stálé expozice o keramice, historickém ohýbaném nábytku či o napolenských vojácích. Novinkou je zpřístupnění prohlídkového okruhu ve 2. patře zámku s názvem Co se skrývá za tajnými dveřmi, který poutavou formou přibližuje návštěvníkům historii a život posledního šlechtického rodu, který zámek vlastnil, a to Loudonů.

Další novinkou v Bystřici pod Hostýnem je vydaná gastromapa, kterou získáte v informačním centru na zámku a díky tipům v ní, už nikdy nebudete mít hlad a žízeň jak v Bystřici, tak v blízkých Hostýnských vrších. Více o gastromapě na webu regionu Kroměřížsko.

Foto: m-ARK

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
  

Související fotografie