Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / 3 top tipy

05.02.2024

Ještě než pro vás tento rok začneme objevovat nové tipy na výlety, procházky či akce z turistických regionů Zlínského kraje, připravili jsme z každé oblasti 3 TOP TIPY z roku předchozího. Každý týden se můžete těšit na to nejlepší z Kroměřížska, Zlínska&Luhačovicka, Valašska a Slovácka. Tento týden se podíváme na Kroměřížsko.

Kouzlo příběhů Hříběcích hor
Téměř v každém koutě Hříběcích hor, které se rozkládají v podhůří Chřibů od Kroměříže až po Koryčany, se udál nějaký tajemný, dobrodružný i romantický příběh. Aby se na ně nezapomnělo, připravila Místní akční skupina Hříběcí hory projekt KOUZLO PŘÍBĚHŮ.
V něm se zaměřuje na pozoruhodné osudy místních lidí i zajímavé detaily míst v území Hříběcích hor. Spolu s pamětníky, kronikáři, dějepisci a nadšenci do historie byly sepsány příběhy, které budou uchovány i pro budoucí generace. Toto neotřelé zpracování a představení tohoto krásného koutu našeho regionu vás jistě motivuje k objevování zapomenutých zákoutí a výletům za poznáním. 


Vedle knižní podoby byly příběhy nahrány ve zvukové stopě a v podobě QR kódů jsou rozmístitěny v území Hříběcích hor. Jednotlivé příběhy si tak můžete poslechnout a prožít přímo tam, kde se kdysi odehrály. Prozradíme, že se vypravit můžete do Koryčan, Uhřic, Střílek, Dřínova, Morkovice, Pačlavic, Zdislavic, Zdounek, na Budačinu nebo ke Komínským skálám a na další krásná místa. 

Naučná stezka kolem Kostelan
Tento tip na výlet je především pro rodiny s dětmi. Nová naučná stezka totiž vyrostla v Kostelanech a okolí nedaleko Kroměříže a tak jsme se ji vydali prozkoumat. Celá trasa měří necelé 3 kilometry a vede jak polními cestami, tak po chodnících a je vhodná i pro kočárky. Čeká vás tady také dětské hřiště, ale především informační tabule s interaktivními a edukačními prvky. 


Stezka začíná u autobusové zastávky v Kostelanech, u kterého si můžete přečíst zajímavosti o obci a dalších místech, které lze navštívit. Cestou naučné trasy pak míjíte třeba jeden z mostů nedokončené chřibské dálnice, výklenkovou kapličku nebo ropný vrt. Na dětském hřišti si užijete spoustu zábavy s dendrofonem nebo na doskočišti.

Nezapomeňte zajít také na ranč podívat se na zvířata, svézt se na koni, vyjít si na rozhlednu nebo se občerstvit. 

Kompletní výlet ZDE. 

Z Rusavy na Skalný
Tohle je tip na zimní výlet, ale vydat se sem můžete prakticky v jakémkoli ročním období. Vydáme se z Rusavy na vrchol Skalný.
Atmosféra valašské vesničky Rusava určitě pak výletu dodává speciální punc. Směrem k našemu dnešnímu cíli jdeme po modré turistické značce. Zastavíme u evangelického kostela sv. Trojice, kamenné pozdně barokní památky z roku 1865. Procházíme se kolem valašských dřevěnic a díky tomu se vracíme do historie a pocítíme kouzlo řemeslných dob.


Pokračujeme a vystoupáme ke katolickému kostelu Povýšení sv. Kříže, postaveného v roce 1774.

Odtud pokračujeme po značené trase k vrcholu Skalný, a když zdoláme poslední prudký kopec, otevře se před námi úchvatný pohled na zasněženou krajinu Hostýnských vrchů. Na samotném vrcholu Skalného si odpočineme na dřevěné lavičce a obdivujeme výhledy. Cesta tam i zpět nám zabrala asi 3 hodiny, ale každý krok byl odměněn nádhernými výhledy.


Pokud byste se chtěli vydat na podobný výlet v zimě, doporučujeme jej spíše pro pokročilé turisty. Pro rodiče s malými dětmi je více vhodná procházka po  samotné vesnici Rusava.Přejeme vám spoustu radosti při vašich výletech v přírodě.

Kompletní výlet ZDE. 

 

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
  

Související fotografie