Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 11. - 17. 9. 2023

11.09.2023

Jaké je září na Slovácku? Inu, plné vína, dobrot, tance a dobré nálady. Vyjet si můžete také na kole nebo si vybrat některý z pěších výletů. A pět zbrusu nových tipů, kudy kam na Slovácku o babím létě, vám přinášíme právě teď!

Slovácký festival chutí a vůní zavoní po uzeném

Přijměte srdečné pozvání na Slovácký festival chutí a vůní. V sobotu 23. 9. v 10 hodin se otevřou brány Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti. Areál se pro tento den promění v tradiční jarmark toho nejlepšího ze Slovácké kuchyně. Přijďte zavzpomínat na jídla z dětství, na vůně, které se linuly kuchyní při nedělním pečení. Gastrofestival originální svým zaměřením na tradiční kuchyni se letos uskuteční už po deváté. Každému ročníku vévodí symbolicky nějak surovina, motiv. Po loňských trnkách jím letos budou luštěniny a uzené maso. Prodejci už se těší, jakými pokrmy vás překvapí! A bude se nejen ochutnávat, ale i soutěžit o chutné a voňavé ceny a bude se taky zpívat, protože folklor ke Slovácku neodmyslitelně patří. Přijeďte do Uherského Hradiště na Slovácký festival chutí a vůní. Více na www.slovacko.cz nebo ve facebookové události Slovácký festival chutí a vůní.  

Do podzimních vinohradů vyjedeme první říjnovou sobotu

Podzimní symbolické uzavírání cyklostezek Na kole vinohrady Uherskohradišťska proběhne v sobotu 7. října. Po jarním kole se tentokrát pěší, cyklisté a koloběžkáři vydají do již zlatavých vinohradů, osázených zralými hrozny. Pro účastníky budou připraveny a značeny celkem čtyři cyklotrasy a jedna stezka pěší. Registrace již probíhají, výhodou včasného zakoupení startovného je nejen snížená cena, ale taky pohodlí. Účastník, který si zaplatí účastnický poplatek předem, získá přednostně všechny důležité informace, přístup do mapové aplikace a ušetří taky čas, který již nebude muset trávit v den akce ve frontě. Kromě výjezdů do všech koutů Slovácka se mohou účastnici těšit i na společnou snídani a rozcvičku na náměstí, po návratu pak na hudební program, tombolu a vinný trh. Podrobné informace k trasám, startovné a další naleznete na webu www.slovacko.cz/nakolevinohrady

Umění a řemeslo v KOVOZOO

Zveme Vás na den v KOVOZOO, věnovaný řemeslům a umění, příležitost pro každého vyzkoušet si tvůrčí postupy uměleckých řemesel. Čeká Vás CESTA ŽELEZA. Postavíme historickou pec a budeme tavit železnou rudu, následně si ukážeme, jak se železo zpracovává, co z něj vznikne pod šikovnýma rukama a kde cesta železa končí.  Součástí dne je i interaktivní program na téma kovářství, truhlářství, výroba keramiky, oděvní návrhářství a kreativa, ale i 3D tisk. Uvidíte, kde a jak vznikají železná zvířata do KOVOZOO a sami se přesvědčíte, že železo je mnohem univerzálnější materiál, než se na první pohled zdá. Srdečně Vás zveme do KOVOZOO. Přijďte se podívat na ruce, které umí, a vyzkoušet si řemeslné a výtvarné techniky. Počítejte s tím, že se ušpiníte! Umění a řemeslo v KOVOZOO, sobota 16. 9. od 9 do 17 hodin. 

Výlety po Slovácku

Hledáte inspiraci pro své výlety? Navštivte web Slovácka v sekci Výlety. Nabízíme zde návštěvníkovi webu několik tipů, kam se vydat ve volném čase, přičemž výběr lze zúžit volbou ročního období či možností dopravy. Aktuálně se na webu nachází již více než 50 tipů na výlety po celém Slovácku a další budou ještě přibývat. Ke každému výletu náleží popis trasy, délka, náročnost, mapa, ilustrační fotografie, případně tipy na možnosti občerstvení či zajímavost na trase. Vybírat můžete například z procházek přírodou, ať už jsou to zajímavá místa v Chřibech či Bílých Karpatech. Některé procházky Vás zavedou zase do muzeí a expozic na Slovácku. Dozvíte se taky, kam se dostanete hromadnou dopravou, což může ušetřit jednak peníze, ale také životní prostředí, zejména v chráněných lokalitách. 


Vinaři jsou tu pro vás i v září

Víno a vinařství je neutuchající fenomén, který ke Slovácku neodmyslitelně patří. Během letní sezóny si návštěvníci Slovácka navykli na službu otevřených sklepů, kdy je možné ochutnat slovácké víno přímo u vinaře ve sklepě, na zahradě či vinotéce. S koncem léta však tato služba nekončí! Vydejte se k vinařovi i teď, v září a říjnu. Možnost máte například v Uherském Hradišti, kde se do otevřených sklepů letos poprvé zapojilo celkem 5 vinařů a mají otevřeno vždy v pátek a sobotu. Aktuální rozpis najdete vždy na webu Městského informačního centra Uherské Hradiště www.uherske-hradiste.cz. 

Stejně tak si putovní štafetu otevřených sklepů předávají ve vinařské obci Blatnice pod Svatým Antonínkem. Do Blatnice k vinařovi se však máte možnost vydat už pouze tento a nadcházející víkend, tak na nic nečekejte a zajeďte do Blatnice ochutnat místní vína. Informace najdete na www.vinariblatnice.cz.  

   

Související fotografie