Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 14. - 20. 8. 2023

14.08.2023

Kam vyrazit v polovině srpna na Slovácku? Stále je co objevovat, tak se pojďte inspirovat našimi tipy.

Šlapání hroznů dívčí nohou

Zveme Vás na slunné zakončení prázdnin, a to v sobotu 26. srpna. Další ročník Šlapání hroznů dívčí nohou je tady! Tato oblíbená akce se koná v prostorách vinařství Dvůr pod Starýma horama v Boršicích. Letošní program bude skutečně nabitý. Od 16 hodin zde zahájí nadcházející sezónu Slovácké divadlo, dále se můžete těšit na příjezd císaře Karla IV. a duchovního správce místní farnosti pro požehnání úrodě. Proběhne také Vinařská olympiáda, jako třeba soutěž ve šlapání hroznů či disciplína „Verbuňk“. Podvečer budou provázet šermířská klání o rytířskou cenu. Ve 20 hodin si užijeme koncert kapely Banjo band Ivana Mládka a večerní program doplní Cimbálová muzika Cifra. Program završí Ohňová show ve 22 hodin. Během akce se můžete těšit na širokou nabídku vín, degustační menu i speciality z grilu. 

Komentované prohlídky ve Skanzenu Rochus

Zveme Vás do Skanzenu Rochus, který se nachází v přírodně-kulturním areálu Park Rochus nad městem Uherské Hradiště. Ještě do konce srpna se sem můžete vydat na komentované prohlídky, které probíhají vždy od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin. Díky dobovým expozicím, stavením a také průvodcům se při prohlídce skanzenu můžete vrátit myšlenkami o pár let zpět. Nahlédnete do tradičních chaloupek, stodoly, sklípku i chléva. Pokochat se můžete i výhledy do krajiny a pozdravíte milá zvířátka. Ve Skanzenu Rochus uvidíte původní lidové stavby – přenesené originály nebo přesné kopie objektů lidové architektury, které v uceleném souboru prezentují tradiční lidovou kulturu regionu Uherskohradišťska. S létem však sezóna nekončí, vyjeďte si do Skanzenu Rochus také v září nebo říjnu vždy od úterý do neděle nebo si vyhlídněte některou z četných akcí, které se zde konají. www.skanzenrochus.cz.

Do Blatnice k vinařovi

Putovní štafetu otevřených sklepů si od června do září vytrvale předávají vinaři z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Od pátku do neděle je vždy někde otevřeno! Navštivte vinaře přímo u něho ve sklepě a ochutnejte jeho vína. Skleničku Vám zapůjčí a ta vína, která Vám budou chutnat, si můžete koupit domů. Cech blatnických vinařů, a především vína ze slovácké podoblasti z obce Blatnice pod Svatým Antonínkem se mohou pyšnit označením „víno originální certifikace", tedy VOC. VOC je značkou Evropské unie, která garantuje kvalitu i původ výrobku a uděluje ji Ministerstvo zemědělství. Vína originální certifikace jsou jedinečná tím, že jsou zpracována z odrůd typických pro danou vinařskou oblast. Historicky prověřenými představiteli blatnických odrůd jsou svěží a vysoce minerální Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé i tolik oblíbené Chardonnay.

Výletní loď Morava láká na projížďky po Baťově kanále

Vodní cesta Baťův kanál a řeka Morava nabízí netradiční možnost, jak poznat Slovácko z paluby lodi. Tato vodní cesta, vybudovaná původně k dopravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic, dnes slouží výhradně k rekreační plavbě a těší se stále větší oblibě. Možností plaveb je spousta, ať už malým motorovým člunem či na hausbótu. Dnes vás však pozveme na vyhlídkovou plavbu velkou výletní lodí Morava. Tato velkokapacitní loď vyplouvá pravidelně až do konce srpna vždy v úterý, středu, čtvrtek či neděli, a to ze Spytihněvi, Napajedel nebo Otrokovic. Plavit se můžete jednosměrně, obousměrně nebo si na palubu vzít i své kolo a zpáteční cestu či některý z úseků zašlapat po souši na cyklostezce podél Baťova kanálu. A pokud hledáte tu pravou romantiku, nenechte si ujít letošní poslední plavbu s ochutnávkou vína, v pátek 25. 8. Více k výletní lodi Morava najdete na www.hamboat.cz

Hradišťský vinařský okruh

Vydejte se s námi na procházku za krásami nejsevernější vinařské oblasti Slovácka. Představujeme Hradišťský vinařský okruh. Nabízí středně náročnou procházku za výhledy krajinou i ochutnávkami vína. Stavte se v Městském informačním centru v Uherském Hradišti pro brožuru s mapkou, která vás okruhem provede. Dle navržené trasy můžete vyrazit z historického centra Uherského Hradiště do městské části Mařatice, dále mezi vinohrady je to už jen pár kroků do Parku Rochus, odkud se pokocháte výhledy na chřibské pohoří i královské město. Vinohradskou ulicí přes mařatský kopec okruh vede do městské části Sady a tamních uliček. Zpět do centra města pak projdete přes archeologicky významnou Výšinu sv. Metoděje. 10 km a občasné stoupání nevidíte jako překážku? Pak se směle vydejte na Hradišťský vinařský okruh! 

   

Související fotografie