Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 21. - 26. 8. 2023

21.08.2023

Už zbývají jen dva týdny letních prázdnin, tak toho pojďme ještě využít a inspirovat se tipy, kam vyrazit na Kroměřížsku!

Kam s dětmi

Hned několik míst v našem regionu je zapojeno do letní hry ČT Déčko s názvem Konec telky. Jejím smyslem je hledat schránky s kódem v přírodě nebo si vyzvednout letáček na různých zajímavých místech. Vydejte se hledat schránky do Morkovic – Slížan ke kapli Sv. Anny, do Přílep do zámeckého parku nebo do Bystřice pod Hostýnem do Masarykova háje. Pro letáčky a odměnu v podobě samolepek si zase zajděte do Muzea Kroměřížska, do Turistického informačního centra v Hulíně také na zámek v Bystřici pod Hostýnem. Více informací ke hře hledejte na konectelky.cz. 

Další hrou, kterou můžete také u nás hrát a to až do konce září, je Poznáváme Valašsko s medvědem Jurou. Medvěd Jura nechal razítka se svou tlapkou na 20 místech po celém Valašsku, z toho 2 v Hostýnských vrších. Pokud nasbíráte všech 20 razítek, jste zařazeni do slosování o krásné ceny. Více na poznavamevalassko.cz


Hledání razítka u Jaroslavovy studánky na Chvalčově

V Hulíně se vydejte na procházku s tajenkou, dozvíte se více o historii městečka, které již příští rok slaví 800 let od svého vzniku. Věděli jste třeba, že v kostele sv. Václava je unikátní původní románský portál? Trasa po městě je nenáročná, vhodná i pro kočárky, najdete tady spoustu míst k zastavení a odpočinku a pokud se vám povede vyluštit tajenka, získáte za ni v Turistickém informačním centru odměnu. Pracovní listy si vyzvedněte také tady a nezapomeňte kouknout i na výstavu s názvem Kouzlo starých plováren, která se koná hned v galerii infocentra a je volně přístupná v otevírací době informačního centra.


Kostel sv. Václava v Hulíně

Do konce prázdnin probíhají také v Květné zahradě v Kroměříži aktivity pro děti. V pondělky se můžete těšit na Zahradní hernu u Králičího kopce a ve středy na edukační program s lektorem  s názvem Hravá Květná zahrada. Oba programy jsou přístupné v rámci běžného vstupného do zahrady.


Program Hravá Květná zahrada

Kroměříž a jubileum 760 let

Letošní rok je v Kroměříži ve znamení oslav výročí 760 let od povýšení na město. Ty vyvrcholí v sobotu 2. září v kroměřížském přístavišti na Erbenově nábřeží, připraveny budou projížďky na lodi, tématický fotokoutek v námořnickém stylu i koncert žáků Základní umělecké školy. Odpoledne a večer bude patřit koncertům na Velkém náměstí i balonkovému happeningu.


Loď Bruno vyplouvá z Erbenova nábřeží

Do 1. září je ve foyer radnice na Velkém náměstí k vidění výstava Kroměříž jubilující, která na pozadí významných návštěv a událostí mapuje letošní výročí města, institucí a osobností. Prohlédnout si můžete například panely mapující historii města po jednotlivých stoletích, ale najdete tu také keramiku a kopie listin ze 14. století.  

Letos si připomínáme také 25. výročí zápisu kroměřížského Arcibiskupského zámku a zahrad na seznam UNESCO. V návštěvnickém centru na zámku si můžete do konce září prohlédnout výstavu věnující se tomuto významnému milníku města Kroměříže s dobovými články, fotografiemi a popisu cesty, která vedla k tomu, že se památky malého moravského města zařadily v roce 1998 mezi ty nejvýznamnější a nejhodnotnější na celém světě.


Arcibiskupský zámek Kroměříž, foto: m-ARK

Pokud chcete zámek poznat z jiné perspektivy a dozvědět se zajímavosti, které běžně nejsou k vidění, využijte příležitosti a vydejte se ještě následující tři středy na prohlídku s odborníky. Středy s odborníky probíhají až do 6. září vždy v 17 hodin.

Do Holešova za výstavami, židovskou historií a tradicemi

Vydejte se do Holešova za výstavami, židovskou historií i tradicemi. V Holešově, v zámeckých arkádách, je do 27. srpna volně přístupná mimořádně povedená výstava uznávaného fotodokumentaristy židovské komunity Jindřicha Buxbauma. Jedná se vlastně o dvě souběžné výstavy, které představují kolekci snímků stoletých, kteří přežili holocaust, a kolekci snímků z Šachova jahrzeitu, tedy výročí smrti holešovského rabína.


Výstava fotografií Jindřich Buxbauma

Zároveň si v prvním patře zámku můžete prohlédnout výstavu regionálních autorů a absolventů Základní umělecké školy s názvem Letní iluze, v zámeckých sálech výstavu Valaši a Valašsko, ve sklepních prostorách zase Temné postavy evropské historie.

Jestli se chcete dozvědět o historii života Židů v Holešově více, vydejte se na komentovanou prohlídku Šachovy synagogy. Epitaf – Příběh života, je název nového a jedinečného dokumentu o židovském hřbitově, kterým vás provedou výjimeční průvodci Achab Haidler a Vratislav Brázdil. Je dostupný online na webu města Holešova.


Židovský hřbitov v Holešově, foto: m-ARK

A pokud toužíte po netradičním zážitku, vezměte si karimatky a čelovky či baterky a vydejte se na holešovský zámek na večerní prohlídky nástropních maleb a to v pátek 8. a ve středu 27. září. Další jsou pak plánovány ještě na říjen.  

První zářijovou sobotu proběhnou Dožínky Mikroregionu Holešovsko s tradičním dožínkovým průvodem, mší svatou a bohatým doprovodným programem v zámecké zahradě. 

Do Hostýnků cyklobusem

Pokud jezdíte rádi na kole třeba po našich krásných Hostýnských vrších, máme pro vás bezva tip, jak se sem pohodlně dopravit. Mezi Zlínem a Bystřicí pod Hostýnem totiž jezdí každý den cyklobus, který vás i s kolem zaveze třeba na sedla Troják a Tesák, odkud můžete vyrazit na rozhledny Marušku nebo Kelčský Javorník. Pokud přijedete ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem, tak určitě zajeďte po nové cyklostezce kolem řeky Bystřičky na Chvalčov nebo si vyšlápněte na Svatý Hostýn.


Rozhledna Maruška, foto: m-ARK

Tady bychom vás rádi pozvali do Svatohostýnského muzea v Jurkovičově sále v jednom z poutních domů kousek od baziliky. V povedené a multimediální expozici je představen historický vývoj Hostýna či flóry a fauny Hostýnských vrchů.

V Bystřici pod Hostýnem určitě doporučujeme navštívit zámek s expozicí historického ohýbaného nábytku, napoleonských vojáků nebo keramiky a bystřických cechů. Na Chvalčově můžete jít po stopách Masarykových po naučné stezce nebo ke studánkám, kterých je tady mnoho.
Brožurky s jízdními řády a dalšími tipy na výlet si vyzvedněte v informačních centrech po celém kraji nebo si je stáhněte na webu Kroměřížska.

Do Chropyně s dětmi na zámek i k rybníku

Městečko Chropyně leží jen kousek od Kroměříže a může se pyšnit krásným zámkem. V něm si můžete prohlédnout krásný Rytířský sál nebo třeba sál Ječmínkův, kde údajně podle legendy v jedné noze stále prostřeného stolu spí sám král Ječmínek. Rodiče si mohou dopředu domluvit také dětskou prohlídku a využít do konce prázdnin místní tvořivou dílničku.


Chropyňský rybník a zámek

Nedaleko zámku pak najdete Chropyňský rybník, který je národní přírodní památkou a ornitologickou lokalitou s ochranou kolonie racka chechtavého. Kolem rybníka vede naučná stezka i trasa výletu s tajenkou, který najdete na webu regionkromerizsko.cz, a který zpestří procházku po Chropyni rodinám s dětmi. 

 

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
   

 

Související fotografie