Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda s Nicole Hlaváčovou

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 29. 5. - 4. 6. 2023

29.05.2023

Přinášíme nové tipy na akce, výstavy a výlety v našem krásném regionu Kroměřížsko!

BYSTŘICE ŽIJE! a pomáhá STONOšCE najít nový domov

Město Bystřice pod Hostýnem umí pořádně žít, ale i pomáhat. To nám dokáže tradiční akce s názvem Bystřice žije! už tento pátek 2. a tuto sobotu 3. června 2023. Podtitulem bystřického festivalu je totiž to, že pomáhá STONOšCE najít nový domov. Klub STONOšKA je jedním z mnoha klubů Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v České republice, který se stará o efektivní využití volného času dětí a mladých dospělích s jakýmkoliv druhem zdravotního postižení. Aktuálně shání finanční prostředky na nové a vyhovující prostory pro svoji činnost. Přispět na tuto dobrou věc mohou všichni návštěvníci festivalu a to dobrovolným vstupným. Zároveň si mohou užít v nádherných prostorách zámeckého parku v Bystřici pod Hostýnem, který je jinak veřejnosti nepřístupný, skvělé dva dny plné hudby, parádních koncertů, muzikálu, pouťových atrakcí a aktivit pro děti. Vyvrcholením celého festivalu bude koncert Davida Kollera. O občerstvení se postarají výhradně místní podniky, takže podpoříte i lokální výrobce a podnikatele. 


Zámek a zámecký park v Bystřici pod Hostýnem. Foto: m-ARK.

Více o akci ZDE.

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA - UČITEL A ŽÁK

Dnes vás pozveme na novou výstavu v malé galerii Muzea Kroměřížska s názvem Učitel a žák: Max Švabinský a Antonín Marek Machourek. Tyto dvě osobnosti svým dílem zanechaly trvalou stopu nejen v českém výtvarném umění. Malíře a grafika Maxe Švabinského známe jako kroměřížského rodáka, jehož dílo má v muzeu na Velkém náměstí stálou expozici a volně si můžete v Kroměříži prohlédnout také jeho lunety v areálu Octárny. Z jeho tvorby ale budou tentokrát představeny malby, kresby a grafické listy pocházející z velké části ze soukromé sbírky, které v Kroměříži dosud nikdy nebyly vystaveny. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost vidět mimo jiné obraz Babička v šálu z roku 1903, který ukrývá pozoruhodný příběh. Jaký? To se dozvíte, když přijdete na samotnou výstavu nebo třeba na komentovanou prohlídku 13. července.

Švabinského žák z pražské Akademie, malíř, grafik a tvůrce mozaik Antonín Marek Machourek, pocházející z Nítkovic, prožil většinu svého tvůrčího života ve Francii a ve Španělsku. Výstava ukáže výběr z umělcova rozsáhlého díla, jež má ve svých sbírkách právě Muzeum Kroměřížska.

Výstavu připravilo muzeum k letošnímu 150. výročí narození Maxe Švabinského a 110. výročí narození Antonína Marka Machourka. K vidění bude do 17.  září 2023.


Velké náměstí v Kroměříži a Muzeum Kroměřížska. Foto: m-ARK.

VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD 
Celorepublikový víkend otevřených zahrad proběhne také v Kroměříži o víkendu 10. a 11. června 2023 a to kde jinde, než ve dvou historických zahradách zapsaných na seznam UNESCO, v Květné a Podzámecké.


Lví kašna a kolonáda v Květné zahradě. Foto: m-ARK.

Květná zahrada známá také pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Jedná se o areál rozsáhlé zahrady, založené ve 2. polovině 17. století. Součástí je soubor staveb jako Kolonáda, Rotunda, Čestný dvůr, skleníky, kašny, sochy nebo voliéra. V rámci víkendu otevřených zahrad budou probíhat komentované prohlídky, doplněné o koncerty smíšeného pěveckého sboru Moravští madrigalisté.


Květná zahrada Kroměříž. Foto: m-ARK.

Podzámecká zahrada je romantickým parkem stvořeným k procházkám, vnímání harmonické krásy, načerpání nových sil a oddechu v přírodě. Její scenérie překvapují sítí vodních kanálů a rybníků, množstvím romantických staveb a kompozic, zookoutkem a volně chovaným zvířectvem. Byla založena v roce 1509 a během několika století rozšířena do impozantní rozlohy 53 hektarů. Ze zelinářské a ovocnářské zahrady byla v 17. století přebudována na zahradu barokní a v 19. století na stylový krajinářský park.


Podzámecká zahrada Kroměříž. Foto: m-ARK.

V rámci víkendu otevřených zahrad budou v Podzámecké zahradě probíhat komentované prohlídky zaměřené na historii, současnost a údržbu zahrady, vystoupení sokolníka a šermířů, lesní pedagogiku, posezení u cimbálu, prezentaci zahradní techniky nebo ukázky aranžování.

OTEVŘENÉ BRÁNY KOSTELŮ
Letos již popatnácté jsou ve Zlínském kraji v roce 2023 zpřístupněny církevní památky díky projektu Otevřené brány. Smyslem projektu je zpřístupnění bohatého fondu památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů ve Zlínském kraji a také poukázat i na další zajímavá místa v okolí.


Kostel sv. Mořice v Kroměříži. Foto: m-ARK.

Církevní památky můžete díky Otevřeným branám zažít úplně jinak. V zapojených kostelech budou vždy od pátku neděle či o státních svátcích, až do konce září přítomni průvodci, kteří návštěvníkům poskytnou poutavý výklad. V kroměřížských kostelech pak navíc v červenci a v srpnu i ve všední dny, kromě pondělí. 


Kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži. Foto: m-ARK.

A které kostely na Kroměřížsku můžete navštívit? V Kroměříži všechny tři kostely v centru města - Kostel sv. Jana Křtitele, sv. Mořice a Nanebevzetí P. Marie, v Holešově kostel Nanebevzetí P. Marie i kostel sv. Anny, v Chropyni kostel sv. Jiljí v blízkosti zámku, v Hostýnských vrších samozřejmě i baziliku na Svatém Hostýně či barokní perlu kostel Narození Panny Marie v Rajnochovicích nebo v Chřibech pak kostel Panny Marie ve Střílkách v blízkosti unikátního barokního hřbitova.

Více o akci ZDE.

VĚTRNÝ MLÝN VELKÉ TĚŠANY
Víte, co je to hasačert, babka nebo lub? Mluvíme o mlynářských pojmech, a co znamenají a k čemu se používali, se dozvíte při komentované prohlídce větrného mlýna ve Velkých Těšanech nedaleko Kroměříže. Tento unikátní technický skvost je dokonce od roku 2014 národní kulturní památkou 
Jedním z posledních mlýnů německého typu u nás, vás provede vás pan Chrastina, jehož manželka je vnučkou posledního místního mlynáře.  Poutavý výklad vás vrátí do minulého i předminulého století, kdy čas plynul tak nějak pomaleji, stejně jako větrný mlýn v bezvětří. Mrkněte na video reportáž na webu Kroměřížska ZDE.


Větrný mlýn ve Velkých Těšanech, Národní kulturní památka. Foto: Petra Sýkorová

Do Velkých Těšan je to skvělý výlet z Kroměříže třeba na kole, malými, ale přesto kouzelnými vesničkami v podhůří Chřibů, jako vystřiženými z knížky Honzíkova cesta. Nejkrásněji je tady v letní podvečer, když zapadá slunce. Kompletní výlet najdete ZDE.

Pokud si ale budete chtít poslechnout vyprávění o tom, jak se ve Velkých Těšanech dříve mlelo obilí, musíte přijít na prohlídku od úterý do neděle. Ve všední den od 13 do 17 hodin, a o víkendu navíc i dopoledne od 9 do 12, odpoledne rovněž od 13 do 17 hodin.

 

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
   

Související fotografie