Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 22. - 28. 5. 2023

23.05.2023

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet, akci či víkend? Zkuste se inspirovat našimi skvělými tipy, tento týden z regionu Slovácko!

SEZÓNA NA BAŤOVĚ KANÁLE ZAHÁJENA
S počátkem května byla zahájena nová sezóna na Baťově kanále. Vodní cesta Baťův kanál a řeka Morava nabízí netradiční možnost, jak poznat Slovácko z paluby lodi. Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě, to je přáním mnohých z nás. Je čas proměnit přání na zážitek! K tomu, abychom strávili den, víkend nebo i celou dovolenou na lodi, už nemusíme vyrážet do Holandska či Francie. Příležitost totiž máme na dosah i u nás – na Baťově kanále aneb jak se říká „na Baťáku“. Tato vodní cesta, vybudovaná původně k dopravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic, dnes slouží výhradně k rekreační plavbě a těší se stále větší oblibě. Poznejte Slovácko na vlnách Baťova kanálu! Bude to výletní lodí, na hausbótu nebo na motorovém člunu? Pokud stále váháte a nemůžete si vybrat, nebojte se zeptat a určitě se najde řešení šité na míru právě Vám.

Více informací na www.slovacko.cz/batacanal.

JÍZDA KRÁLŮ VE VLČNOVĚ
Pestré barvy krojů a koňských ozdob, zpěv, hudba, lokální dobroty i skvělé víno. To vše uprostřed kvetoucího jara. Jízda králů ve Vlčnově je velkolepou přehlídkou ryzí tradice Slovácka. Letos Vlčnov ožije lidovým obyčejem Jízda králů o víkendu 27. - 28. května. Jízda králů je neodmyslitelnou součástí lidové kultury od nepaměti. Ta ve Vlčnově má za sebou přes několik set let tradice. Slavnost každoročně přiláká tisíce návštěvníků a mnoho z nich se vrací pravidelně. Jedinečná je Vlčnovská jízda tím, že chlapci na koni mohou jet v královské družině pouze jednou za život. 


Kromě Vlčnova se Jízda králů koná na Slovácku ještě v Kunovicích, Hluku a Skoronicích, ovšem ne každoročně. Proto přijeďte 27. – 28. 5. do Vlčnova a prožijte něco, co v letošním roce nemá jinde obdoby. Jízda králů je od roku 2011 zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva.

Více informací na www.jizdakralu.cz.

VÍKEND PAMÁTKOVÝCH DOMKŮ
Lidé na Slovácku si váží odkazu předků. I proto se zde podařilo dochovat mnoho původních stavení. Každý z těchto domků vypráví vlastní příběhy. Typické bílé domky s modrou obrovnávkou, uklizené světnice či různé historické předměty nám dávají možnost seznámit se s dobou, kdy život plynul převážně podle ročních období, v souladu s přírodou. V souvislosti se snahou upozornit na zdejší lidovou architekturu vznikla akce Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí. Rok, co rok přibývá nadšenců, kteří se přihlašují do akce se svými objekty. Letos jich bude více než 50 na území celého Slovácka. Jsou mezi nimi soukromá muzea, sýpky, větrné mlýny, ale i domky, kde dodnes lidé bydlí. První ročník proběhl v roce 2015 a od té doby se opakuje pravidelně každým rokem v červnu. Letošní devátý ročník se uskuteční první červnový víkend, tedy 4. - 5. června.

Více na www.slovacko.cz.  

KUDLOVICKÝ VINNÝ ŽLEB
Navštivte nejsevernější vinařskou obec na Slovácku – Kudlovice. Nachází se tady 17 vinných sklepů a jen v sobotu 3. 6. 2023 budou všechny otevřeny. Vinaři z Hubáčkovy ulice zvou všechny milovníky vína na již 18. ročník akce Kudlovický vinný žleb.  Přijďte ochutnat vína do místních sklepů a zažít jedinečnou atmosféru malebné vinařské uličky. K dobré náladě již tradičně přispěje cimbálová muzika a pěvecký sbor. Akce se koná od 15 hodin. Jak se dostat do Kudlovic? Třeba na kole! Nebo využijte služby speciálního vinařského autobusu. Ten bude vyjíždět z autobusového nádraží v Uherském Hradišti ve 14.30 hodin. Zastaví vám ale i ve Starém Městě, Huštěnovicích a Babicích. Autobus vás doveze i zpět, a to ve 22.15 hodin po stejné trase. 

Podrobnosti na www.slovacko.cz

ROCHUS POD HVĚZDAMI
Hřejivý červnový podvečer na piknikové dece, lidová magie, svatojánské čarování, slovácká krajina pod zapadajícím sluncem, svíčkami osvětlený skanzen a noční pozorování hvězd. To vše zažijete na akci Rochus pod hvězdami v pátek 9. 6. Poznejte tajemství bylinek, noční svět zvířat, navštivte kapli svatého Rocha za svitu měsíce nebo vychutnejte slovácká vína poslepu.  Vrcholem večera bude koncert Slováckého orchestru s Jiřím Pospíchalem od 19 hodin. Skanzen Rochus je součástí lokality park Rochus, rozprostírající se nad Uherským Hradištěm. Pro návštěvu je nutné vystoupat do mírného kopce. Odměnou jsou však dechberoucí výhledy nejen na město, ale taky na Chřiby, Bílé Karpaty a široké okolí. Pokud jste na Rochusu ještě nebyli, garantujeme, že si to zde zamilujete. 

Více informací na www.skanzenrochus.cz 

 
Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.

Související fotografie