Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 1. - 7. 5. 2023

01.05.2023

V prvním květnovém týdnu se vracíme s naším cestovatelským pořadem OBJEVUJTE ... a tentokrát se podíváme do regionu Kroměřížsko.

CHROPYNĚ

Městečko Chropyně leží jen kousek od Kroměříže a může se pyšnit krásným zámkem i unikátním Chropyňským rybníkem, kolem kterého vede naučná stezka. Na zámku právě probíhá výstava Jak se rodí Večerníčky a také obrazy Ladislava Pálky pro děti i dospělé s ikonickými obrazy nejen našeho regionu. Prohlédnout si můžete i zámecké sály, včetně Ječmínkova, kde údajně podle legendy v jedné noze stále prostřeného stolu spí sám král Ječmínek. V Chropyni můžete zažít také pravou atmosféru hanáckých tradic. Právě v tomto lichém roku si můžete poslední květnový víkend Hanácké slavnosti, které budou plné hudby, folkloru, dobrého jídla a zábavy.


Chropyňský zámek a rybník

HOLEŠOV

Dnes se společně vydáme do Holešova, krásného městečka na pomezí Hané a Valašska. Také tady je nádherný zámek s okouzlující zahradou, kde si můžete užít nekonečné procházky. Zámek nabízí nejen prohlídkové okruhy, aktuálně Po stopách Wrbnů, kde si prohlédnete, jak žila hraběcí rodina v 19. století, ale také atraktivní výstavy. Děti i dospělí si mohou potrápit mozkové závity na interaktivní výstavě Hlavolamy, která trvá do 21. května. Od soboty 6. května pak můžete navštívit výstavu Nástropní malby a vydat se na cestu za tajemstvím neznámých mistrů. Ta bude 19. května ozvláštněna v rámci Muzejní noci večerními komentovanými prohlídkami, kdy si budete moct nástropní malby prohlédnout z pohodlí karimatek. V Holešově budou od 4. do 15. května probíhat Dny města, které nabídnou atraktivní kulturní a společenský program, včetně oddechu v nové relaxační zóně v areálu Masných krámů. Za návštěvu jistě stojí i unikátní Šachova synagoga, židovský hřbitov nebo malé muzeum kovářství. 


Zámek Holešov

KROMĚŘÍŽ

Když se řekne Kroměříž, jistě se všem vybaví nádherný Arcibiskupský zámek a zahrady, památky, které jsou zapsané na seznam UNESCO. Letos je tomu právě 25 let, kdy se na tento prestižní seznam světového kulturního a přírodního dědictví Kroměříž dostala. V rámci letošní sezóny se můžete těšit na zrekonstruovanou obrazárnu a užít si tak vzácná díla malířských mistrů. Vystoupejte také na zámeckou věž a užijte si široké výhledy do okolí a dohlédněte třeba až na Svatý Hostýn. Město Kroměříž letos slaví 760 let od povýšení na město a oslavy budou opravdu velkolepé. Kolem Kroměříže si můžete s dětmi projít několik naučných stezek, na Barbořině, kolem Medkových rybníků nebo u Hrubého rybníka. Nezapomeňte se také podívat, jaké zajímavé výstavy nabízí Muzeum Kroměřížska nebo navštivte Expozici Karla Kryla, která se věnuje dílu tohoto básníka s kytarou a její návštěva je opravdu velkým zážitkem.


Město Kroměříž se svými dominantami


BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

Víte, kterému městu se říká hlavní město ohýbaného nábytku? Je to Bystřice pod Hostýnem, kterou stráží poutní bazilika na Svatém Hostýně a ve které v 19. století přesunul svoji nábytkářskou výrobu Michael Thonet. Dřevo tady v továrně ohýbají stále, můžete se přesvědčit na exkurzích, které tady po domluvě probíhají. Jaká byla historie ohýbaného nábytku se zase dozvíte na výstavě na bystřickém zámku, kde si můžete prohlédnout exponáty, které jinde neuvidíte. Dalšími výstavami, které jsou na zámku k vidění, je Expozice napoleonských vojáků a Keramika, bystřické cechy či pracovna Františka Táborského. Na procházku Bystřicí se vydejte Salzkottenskou promenádou do parku Zahájené a proti proudu řeky Bystřičky pak až na Chvalčov. Po cestě se můžete napojit i na naučnou stezku Chodník Masarykových, která informuje o pobytu někdejšího československého prezidenta v tomto krásném kraji.


Zámek v Bystřici pod Hostýnem

CHŘIBY

Máte rádi turistiku a chcete objevovat malebné Chřiby? Pak pro vás máme skvělou zprávu! Letošní novinkou je možnost vydat se do Chřibů, do hor záhad a mýtů, s průvodcem a místním patriotem Pavlem Zrnou. Ten má vřelý vztah k turistice, obdiv k chřibským lesům, i badatelské nadšení. Díky tomu je ideálním průvodcem, který při výletech v Chřibech poskytne poutavý výklad přímo v terénu. Pavel Zrna je také spoluautorem knihy o nedokončené dálnici s názvem Chřiby: stopami dálnice. V knize popsali s Bořkem Žižlavským nezmapovanou kapitolu Chřibů – výstavbu zmíněné autostrády. 

Díky místním znalostem průvodce se dostanete na zapomenutá místa, objevíte dávno ztracené příběhy a události a přímo v terénu se necháte zasvětit do přírodních, historických, kulturních a technických zajímavostí Chřibů. Více informací se dozvíte na facebookové stránce Chřibský průvodce.


Zřícenina hradu Střílky

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
   
Fotografie: Petra Sýkorová pro Kroměřížsko

 

Související fotografie