Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE VALAŠSKO / Tipy 15. - 21. 5. 2023

19.05.2023

Tento týden vás zveme do turistické oblasti Valašsko! Máme pro vás 5 tipů na výlety či aktivity, tak neváhejte a inspirujte se.

NAUČNÁ STEZKA VAŘÁKOVY PASEKY

Užít si příjemnou procházku valašskou krajinou můžete na naučné stezce Vařákovy paseky, která začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Trasa vede zpočátku po žluté turistické značce kolem Lačnovských rybníků a do vesnice Lačnov, odtud se vydáte kolem Dolních a Horních lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Pokračovat budete po modré turistické značce na Vařákovy paseky, osady, jejíž obyvatelé podporovali partyzány a která byla na začátku května 1945 vypálena gestapem. Tuto tragickou událost zde připomíná pomník s pamětní deskou.

Odtud se vrátíte kousek zpět k rozcestí Láz a pokračuje pod vrcholy Krajčice a Kopce k Čertovým skalám a do Lidečka. Trasa naučné stezky je dlouhá 16 kilometrů a vede po značených turistických cestách. Je zde celkem 15 zastavení s informacemi o přírodě a historii celé oblasti. 

Více na webu Valašska zde.

ČERTŮV MLÝN

Vydejte se na nejvyšší vrchol Zlínského kraje, kterým je 1206 metrů nad mořem Čertův mlýn, hora, která se nachází mezi Kněhyní a Pustevnami. Na Čertův mlýn se můžete vydat po naučné stezce, která začíná na Pustevnách, je dlouhá 7 kilometrů a díky nenáročnému převýšení je stezka vhodná i pro rodiny s dětmi. Na devíti zastaveních na trase stezky se můžete seznámit s přírodními zajímavostmi beskydského hřebene mezi Pustevnami a Martiňákem a za zastavení určitě stojí jezírko Mořské oko. Trasa je vedena po červené turistické značce a značené cyklostezce a v létě je sjízdná i na kole. Ve znaku naučné stezky je Čertův stůl, unikátní skalní útvar na vrcholku Čertova mlýna. K prvnímu zastavení můžete využít také lanovou dráhou z Trojanovic nebo autobus z Rožnova pod Radhoštěm.

Více na webu Valašska zde.

RATIBOŘSKÉ LAVIČKY

Prožijte léto v přírodě Valašska a užijte si výlety za Ratibořskými lavičkami, které nabízejí výhledy i písničky. Návštěvníci mají v Ratiboři a jejím nejbližším okolí možnost navštívit celkem 18 míst s lavičkami, na kterých je radost se zastavit, vydechnout a okem spočinout na tom, co příroda a činnost lidí nabízí k pokochání, poznání či vzpomínání. Příjemným bonusem každého zastavení je symbolický kovový́ sloupek se schránkou, která obsahuje pamětní knížku s popisem místa a písničkou, kterou si během svého výletu mohou návštěvníci zazpívat. Zajděte posedět, spočinout si, zanotovat, načerpat energii a sílu z krásného pohledu na Ratiboř, Kateřinice nebo Hošťálkovou.

Více na webu Valašska zde.

REGIONÁLNÍ HRA POZNÁVÁME VALAŠSKO S MEDVĚDEM JUROU

Zpestřete si léto s regionální hrou Poznáváme Valašsko s medvědem Jurou, kterou pro vás připravila Destinační společnost Valašsko a zasoutěžte si o zajímavé ceny. Od prvního června do konce září se můžete vydat s medvědem Jurou po dvaceti zajímavých místech na Valašsku, kde medvěd Jura uložil razítka. Jako malou ochutnávku vybraných míst můžeme prozradit, že se s medvědem Jurou vydáte třeba do Valašské Bystřice ke Zvoničce Kyčery, do Valašského Meziříčí k Pomníku Josefa Handla, do Velkých Karlovice na Stezku valašských strašidýlek, do Vizovic na Janův hrad, k Machově studánce na Tesáku nebo Partyzánskému bunkru do Prlova. Hrací brožurky si můžete zakoupit za 30 korun v informačních centrech na Valašsku, kam je po vyplnění opět odevzdáte. K razítkům, která jsou umístěna v přírodě, vás zavedou GPS souřadnice, které si můžete naskenovat pomocí QR kódu zveřejněného v brožurce.

Více na webu Valašska zde.

POHODOVÝ DEN VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ

Prožijte pohodový den ve Valašském Meziříčí, které svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd. Vydejte se po turistickém okruhu a užijte si pohodovou poznávací trasu po památkách a zajímavostech Valašského Meziříčí. Lehká 8kilomerová trasa, se stoupáním 238 výškových metrů začíná v centru ValMezu na náměstí, odkud se vydáte na Helštýn, vrch v Rožnovské brázdě, kde se nachází památník obětem první a druhé světové války včetně tří památných Helštýnských lip. Odtud trasa klesá podél hlavní silnice až k zámku Kinských, kolem kterého se rozkládá park se vzácnými druhy dřevin. Dále budete pokračovat kolem vlakového nádraží a vrátíte se zpět k centru ValMezu, kde doporučujeme navštívit Živé muzeum gobelínů, kde po předchozí domluvě můžete za plného provozu nahlédnout do atmosféry tradičního uměleckého řemesla. Poté se zpět vrátíte do centra, kde se můžete občerstvit v místních restauracích.

Více na webu Valašska zde.

 

Zdroj: Destinační společnost Valašsko s podporou Zlínského kraje.

  

 

Související fotografie