Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO! 5 TOP TIPŮ NA VÝLETY

28.04.2023

Přinášíme vám tipy na ty nejlepší celoroční výlety po malebném regionu Slovácko.

PARK A SKANZEN ROCHUS
Zveme Vás do Skanzenu Rochus, který se nachází v přírodně-kulturním areálu Park Rochus nad městem Uherské Hradiště. Od dubna do prosince se můžete díky prohlídce skanzenu vrátit myšlenkami o pár let zpět. Nahlédnete do tradičních chaloupek, stodoly, sklípku i chléva. Těšit se můžete nejen na expozice, výhledy do krajiny a milá zvířátka, ale i na ukázky tradičních řemesel či ochutnávky regionálních specialit při četných akcích během roku. Aktuální program představuje Skanzen Rochus na svém Facebooku i webu. Ve Skanzenu Rochus uvidíte původní lidové stavby – přenesené originály nebo přesné kopie objektů lidové architektury, které v uceleném souboru prezentují tradiční lidovou kulturu regionu Uherskohradišťska. Nenechte si ujít Den otevřených dveří, Noc pod hvězdami, Slovácký festival chutí a vůní nebo adventní akce na sklonku roku. Na Rochusu se zkrátka pořád něco děje! www.skanzenrochus.cz.  

UHERSKÝ BROD: BRÁNA DO BÍLÝCH KARPAT
Navštivte město Uherský Brod a objevte zážitky, které nabízí! Pro jeho polohu se mu výstižně přezdívá „Brána do Bílých Karpat.“ Skutečné dřevěné brány jsou dokonce usazeny i na tři vyhlídková místa nad městem. Slouží výletníkům jako rám pro rodinné fotografie s pozadím přírody.  Městem i jeho okolím vede několik naučných stezek, které vás provedou centrem či zavedou do okolní přírody. Protože je Uherský Brod městem J. A. Komenského, je mu věnováno místní muzeum. Plní úlohu komeniologického ústavu, zabývá se rovněž historií regionu a funguje jako centrum kultury Uherskobrodska. Stálá expozice Komenský lidstvu představuje Komenského a jeho dobu, část Starožitnosti Uherskobrodska pak historii této oblasti. Svou činnost prezentuje muzeum i krátkodobými výstavami, přednáškami, tematickými akcemi, komeniologickými kolokvii, každoroční přehlídkou muzejní videotvorby. www.mjakub.cz.

CESTOVÁNÍ PO SLOVÁCKU ŠETRNĚ A UDRŽITELNĚ
Poznejte nová místa, a to pohodlně bez závazku řízení a parkování. Chřiby i Bílé Karpaty jsou protkány značenými stezkami a vůbec není nutné vyrazit z jednoho místa a vracet se tamtéž zpět. I v dnešní době jsou nástupní či koncová místa dostupná hromadnou dopravou, a to je v přírodních a chráněných lokalitách zásadní – co nejméně zatěžovat životní prostředí osobní automobilovou dopravou. Vyrazit můžete z Uherského Hradiště či Uherského Brodu třeba do Vápenek a přes Velkou Javořinu přejít do Květné. Dalším tipem může být přechod Velkého Lopeníku z Květné do Starého Hrozenkova a navázat můžete přechodem Lokova ze Starého Hrozenkova do Bojkovic. Velmi obdobně je možné přejít i Chřiby, třeba z Osvětiman do Buchlovic nebo až na Velehrad a pak zase protisměrem z Napajedel na Modrou. Výletů, kdy si odpustíte dopravu autem a vyrazíte vlakem nebo autobusem je opravdu mnoho, stačí jen zapojit fantazii a vyrazit za dobrodružstvím tentokráte trochu jinak. 

ZA VÍNEM ČI PÁLENKOU ZA KAŽDÉHO POČASÍ
Víno a tradiční ovocné pálenky ke Slovácku patří. Věděli jste, že na Modré probíhá stálá výstava těchto lahodných moků? Vinnou i slivovicovou stezku naleznete v suterénu Centra slováckých tradic. Vychutnejte si návštěvu ve dvou nebo vezměte na zajímavou prohlídku své přátele, kteří přijedou na Slovácko na návštěvu, ať poznají, jaké poklady zde ukrýváme! Každý den kromě pondělí zde můžete ochutnat až 104 vín a 70 pálenek.

Centrum slováckých tradic se koneckonců nachází v areálu Modrá, mezi dalšími lákavými atraktivitami. Je zde vyhlášený Archeoskanzen, rekonstrukce velkomoravského sídliště středního Pomoraví z 9. stol.

Neméně zajímavá je podvodní expozice Živá voda s výběhem praturů nebo Terárium Modrá, kde zhlédnete rozmanité druhy plazů nebo také pavouky, štíry a žáby. Areál Modrá, který se navíc nachází v těsné blízkosti Velehradu, je skvělou volbou pro váš celodenní výlet. 

NAPAJEDLA: KULTURA I PROCHÁZKY
Město Napajedla tvoří severní hranici Slovácka s regiony Valašsko a Haná. Naše pozvání do Napajedel zahájíme na Novém Klášteře. Je to srdce kulturního života tohoto města, kde se často pořádají výstavy, představení, vystoupení a další akce. Na Novém Klášteře se rovněž nachází infocentrum, kavárna, knihovna a muzeum. V muzeu si přijdou na své malí i velcí, ovšem všechny věkové skupiny se zaručeně pobaví v expozici Hřiště hraček, která se těší velké oblibě. Muzeum celoročně oživuje pestré výstavy místních i vyhlášených umělců.

Z Napajedel se lze vydat na Stezky napajedelských emirátů. Nabízí až 70 kilometrů značených tras. Stezky obnovují historická spojení obcí v okolí města Napajedla. Jsou vhodné pro pěší i cyklisty a provedou vás především přírodou, mírně kopcovitým terénem.

Po túře se můžete odměnit dobrým obědem v některé z místních restaurací či kavárně. Více tipů z Napajedel www.kknapajedla.cz

 

Související fotografie