Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE VALAŠSKO! 5 TOP TIPŮ NA VÝLETY

13.02.2023

Valašsko má mnoho tváří a nezaměnitelné kouzlo. Kdo tento rázovitý kraj pozná, zamiluje si ho a rád se sem vrací. Za nádhernou přírodou a množstvím příležitostí k rekreačnímu i adrenalinovému sportování, ale i za četnými pamětihodnostmi, kulturními a gastronomickými zážitky. Přinášíme vám 5 top tipů na výlety v každém ročním období, které vás provázely celým loňským rokem. Věříme, že si vyberete a brzy na Valašsko vyrazíte!

KAPLIČKA NA ŠTRČKOVÉ
Užijte si čtyř kilometrovou procházku po valašských kopcích a vydejte se ke kapličce Na Štrčkové ve Velkých Karlovicích, která svým neobvyklým tvarem připomíná malou rotundu. Na hřebínku mezi Pluskovcem a Stanovnicí ji postavil roku 1915 Petr Bukovjan jako poděkování za to, že se vrátil z 1. světové války. Ke kapličce se můžete vydat od vlakové zastávky ve Velkých Karlovicích, od které odbočíte vlevo po žluté, po které půjdete cca 1,6 kilometru, poté budete pokračovat mírně vpravo po zpevněné cestě, po které půjdete zhruba 1 kilometr, poté ostře odbočíte vpravo směrem na cestu a pokračujte necelých 100 metrů, poté ostře odbočíte vlevo na nezpevněnou cestu, po které půjdete cca 250 metrů. Ke Kapličce pak odbočíte vlevo na nezpevněnou cestu a po cca 700 metrech vám odměnou bude kaplička Na Štrčkové s krásným výhledem na hřebeny Javorníků a Vsetínské vrchy. 
Více ZDE.

ROZHLEDNA MARUŠKA A OKOLÍ
Valašská krajina a krásné výhledy na trojlístek obcí Hošťálková, Ratiboř a Kateřinice si užijete na se zastávkou na 16 metrů vysoké rozhledně Maruška na Vsetínsku. Známá trasa Troják – rozhledna Maruška a Bludný je dlouhá 3,5 kilometru a začíná u autobusové zastávky Na Trojáku. Poté se vydáte po modré směrem ke dvoupatrové dřevěné rozhledně ve valašském stylu Maruška, která slouží také jako stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Po zdolání 40 schodů, se z vyhlídkové plošiny před vámi rozprostře panorama Hostýnských a Vizovických vrchů, Javorníků nebo Moravskoslezských Karpat. Z Marušky se poté vydáte po zelené a za necelou půl hodinku jste u cykloturistického rozcestníku s názvem Bludný. Tato příjemná vycházková trasa, která trvá přibližně hodinu je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i pro seniory, kteří chtějí prožít příjemné odpoledne v krásné valašské přírodě. 
Pro turistické nadšence máme i tip na prodloužení trasy hřebenovkou až na Lázy nad Kateřinicemi, kde už ale návštěvníky čeká o trochu náročnější terén. 
Více ZDE

PERLY NAD ROŽNOVEM
Užijte si perly nad Rožnovem a vydejte se na Pustevny, Radhošť s Radegastem nebo znovuzrozený Libušín. Vyhledávané letní i zimní letovisko, křižovatka turistických cest i nástupní místo naučných stezek Radegast a Čertův mlýn. To všechno a mnohem více jsou Pustevny, které leží ve výšce 1 018 m n. m. Na Pustevnách, které jsou právem vyhlášené za Národní kulturní památku, se vyjímají dřevěné stavby Libušín, Maměnka a Pustevenka, rovněž zvonice a vyhlídkový altán Cyrilka. Novodobou atrakcí je Stezka Valaška. O dva kilometry dál stojí socha pohanského boha Radegasta a na vrcholku hory Radhošť pak kaple sv. Cyrila a Metoděje se sousoším věrozvěstů. Lidově-secesní stavby Maměnka a Libušín od architekta Dušana Jurkoviče jsou dominantou Pusteven. Libušín v roce 2020 opět ožil po ničivém požáru a po pečlivé rekonstrukci se památka vrátila do podoby z roku 1925 a fascinuje odborníky i laiky.  
Více ZDE.

JAVOR VE VELKÉ LHOTĚ
Dnes vás vezmeme na výlet k Javoru ve Velké Lhotě, který už 150 let roste na oblém návrší hřebene, mezi obcemi Velká a Malá Lhota. Javor se svým obvodem kmene 280 centimetrů je viditelný z dálky ze všech stran a nabízí doslova panoramatický výhled na horský masiv Radhoště, táhlý hřeben Veřovických vrchů, Vsetínské vrchy a osady v údolí od Rožnova pod Radhoštěm – Zubří, Zašovou, až po Valašské Meziříčí. Javor roste v nadmořské výšce 580 m a naleznete jej ve vzdálenosti jednoho kilometru od dřevěného Evangelického kostela ve Velké Lhotě, kde působil autor knihy Broučci Jan Karafiát. Od kostela pak k javoru dojdete za 15 minut. Zajímavostí je, že v roce 2020 se Javor z velké Lhoty umístil ve finálové dvanáctce v anketě Strom roku. 
Více ZDE

BETLÉM HORNÍ LIDEČ
Navštivte Betlém v Horní Lidči a užijte si jedinečnou podívanou, která v sobě snoubí klasický vyřezávaný betlém a multimediální scénu. Vidět můžete mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, jako jsou například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad nebo zámek Bojnice s tím, že část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Velkým lákadlem nejen pro děti určitě bude 230 vyřezávaných figur, z nichž 75 je pohyblivých a jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Součástí expozice je průvodní videosnímek a scénické osvětlení, které vytváří působivou atmosféru. Betlém můžete navštívit od úterý do neděle od 10 do12 hodin a od 13 do 16 hodin. 
Více ZDE.

Zdroj: Destinační společnost Valašsko s podporou Zlínského kraje.

  


Související fotografie