Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 19. - 25. 12. 2022

19.12.2022

Krásné vánoční akce můžete zažít na Slovácku! Zpestřete si předvánoční týden a vyrazte do Kovozoo nebo Slováckého muzea a po Vánocích na pořádné Štěpánské koledování.

VÁNOCE VE SLOVÁCKÉM MUZEU
Zveme vás do Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Ve dnech od 19. do 21. 12. se zde bude tvořit a radovat. Přijďte se naladit na vánoční atmosféru, strávit čas se svými dětmi či vnoučaty. Domů si odnesete milý výrobek, ale i dobrou náladu, zklidnění a pohlazení na duši. Těšit se můžete na předvádění výroby vánočních ozdob, betlémových figurek a pečiva pro širokou veřejnost. Návštěvníci si mohou pod dohledem tvůrců prakticky vyzkoušet předváděné techniky. 
V pondělí 19. 12. to budou dřevěné figurky do betléma, šusťové panenky a vizovické pečivo. V úterý pak paličkovaná krajka, voskové svíčky a slaměné vánoční ozdoby. Ve středu si vyrobíme dřevěné hračky, výrobky z kukuřičného šustí nebo si nazdobíme perníčky. 

Malé radosti k Vánocům patří. Udělejte si čas na sebe i své blízké a přijďte na Vánoce ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. 

BETLÉM V KOVOZOO
Betlém je vánoční klasika, ve Staroměstské KOVOZOO ovšem tak trochu jinak. Unikátní dřevo-kovový betlém v lehce nadživotní velikosti je až do 8. ledna 2023 opět k vidění v areálu KOVOZOO Staré Město. Zvířata jsou svařená v jejich porodnici, a to ze železného šrotu. Lidské postavy jsou pak vyřezány ze dřeva, konkrétně z kmene topolu. Aby byla vánoční atmosféra dokonalá, areál je prosvětlen třemi kilometry světelných řetězů. Rozhledna maják Šrotík již tradičně oblékla kabátek z červených vánočních světýlek a ukazuje všem, kteří plavou v moři odpadů tu správnou „eko“ cestu. 
Kvůli osvětlení je prodloužená i otevírací doba, kdy pokladna funguje denně od 10.00 hodin do 17.00 hodin, ale v areálu je možné zůstat až do 19.00 hod. Kromě betléma je pro Vás otevřen celý areál – kovová zoo, maják, loď, letadlo, vyhlídkové lávky, gumové pneubludiště, muzeum veteránů, muzeum kovářského řemesla, a nespočet exponátů průmyslové, hasičské a zemědělské techniky. Srdečně všechny zveme! 

ŠTĚPÁNSKÉ KOLEDÉVÁNÍ VE STODOLE
Na Štěpána není pána! Desátý ročník Štěpánského koledování ve stodole proběhne již tradičně ve skanzenu Rochus v Uherském Hradišti na druhý svátek vánoční 26. 12. od 14.00 do 16.30 hodin. Přijďte si poslechnout a zazpívat koledy s hudeckou sestavou cimbálové muziky Burčáci. Mezi vysedáváním u pohádek a pojídáním cukroví a vánočních dobrot vám procházka na čerstvém vzduchu jistě prospěje. Nebojte se kopce, odměnou vám budou nádherné výhledy na královské město Uherské Hradiště, ale i do celého okolí. 
Ve Skanzenu Rochus uvidíte původní lidové stavby – přenesené originály nebo přesné kopie objektů lidové architektury, které v uceleném souboru prezentují tradiční lidovou kulturu regionu Uherskohradišťska. Navštivte tento jedinečný areál na druhý svátek vánoční a nechte se okouzlit lidovou architekturou a atmosférou tradičních Vánoc na Slovácku. 


Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.

Související fotografie