Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE ZLÍNSKO A LUHAČOVICKO / Tipy 5. - 11. 12. 2022

05.12.2022

Také v prosinci společně objevujeme turistický region Zlínsko a Luhačovicko! Kam vás pozveme tentokrát?

VÝLET NA ANDĚLSKÝ HRAD: SEHRAD - ENGELSBERG
Zveme Vás na odpolední procházku do Vizovických vrchů nad Horní Lhotu mezi Vizovicemi a Luhačovicemi, kde měl své sídlo ve středověku Andělský hrad. Dnes se mu říká Sehrad nebo starším názvem Engelsberg. Ve 14. století zde žili loupeživí rytíři Ješek a Stašek, bratři ze Sehradic, po kterých hrad nese také název.  První písemná zmínka však pochází z roku 1261, kdy byl založen biskupským lesníkem Helembertem de Turri.  Od té doby se jeho název i majitelé několikrát změnil a ve zprávách z roku 1518 se již hrad uvádí jako opuštěný. 

Foto: Archiv Zlínsko a Luhačovicko, Jan Zainer

Než se vydáte zpět k domovu, tak se zastavte u umělé vodní nádrže, která je kousek od hradu. K nádrži pocházející ze středověku se váže pověst o vodníkovi, který zde topil selata. Podle  rozryté okolní půdy od divočáků je jasné, že na nedostatek selat si vodník rozhodně nemůže stěžovat ani dnes. Pokud se rádi touláte krajinou, tak mrkněte na další tipy na www.zlinsko-luhacovicko.cz v sekci Kam do přírody.

OKRUH ŠESTI DĚDIN
Pojďte s námi na 11 km dlouhý okruh šesti dědin. Mezi Vizovickými vrchy a Bílými Karpaty najdeme vesnici Újezd. Ta je s několika dalšími obcemi součástí tzv. mikroregionu Ploština, na samotné Ploštině tu po  válce vzniklo pietní místo, jež je také součástí Okruhu šesti dědin, na který si dnes vyšlápneme. Po prohlídce náměstíčka v Újezdu se vydáme směrem k Vlachovské naučné stezce, od rozcestí U Raků jdeme téměř podél potoka až do Vlachovic, kde odbočíme vlevo po mostě, v tu chvíli už se nacházíme na budoucím dně vodního díla Vlachovice. Naše kroky dále směřují údolím kolem Vláry až k rozcestí Planodíly a pak strmým terénem stoupáme až do Vlachovy Lhoty. Komu by to bylo málo, tak si příště může vybrat další trasu na www.zlinsko-luhacovicko v sekci Výlety.

Foto: Archiv Zlínsko a Luhačovicko, Aneta Hrbáčková

ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY UHERSKÉHO BRODU
Pojďte se toulat tajemnými zákoutími Uherského Brodu, ve kterých kdysi sídlila jedna z největších židovských obcí na Moravě. Projděte se kolem náhrobků na židovském hřbitově, které se v podivných úhlech naklání nad zem, nahlédněte do bývalé katolické školy, která bývala sídlem židovské obce. 
Z bývalého ghetta v jihovýchodní části hrazeného města se dochovaly pouze dvě budovy. Starý židovský hřbitov v Uherském Brodě byl založen v polovině 15. století. Poslední židovské náhrobky z něj byly převezeny na Nový židovský hřbitov roku 1942. Druhou dochovanou budovou je Katolická škola se secesními prvky z roku 1905. Je to jediná původní budova, která se v židovském městě zachovala do dnešní doby. 

Více o krásách Uherského Brodu hledejte na www.zlinsko-luhacovicko.cz v sekci Uherský Brod a okolí.

Foto: Archiv Zlínsko a Luhačovicko, Jan Zainer


Zdroj: Destinační společnost Zlínsko a Luhačovicko s podporou Zlínského kraje.
  

Související fotografie